• Bebeklerde pamukcuk nasil gider

Bebeklerde Pamukçuk Hastalığı Ve Tedavisi

Pamukçuk, bebeklerde daha çok görülen ve genellikle ağız içinde çıkan küçük yaralardır. Bunun dışında dudakta, boğazda ve yanaklarda da pamukçuk görülebilir. Normal şartlarda kişileri oldukça sıkıntıya sokan pamukçuk rahatsızlığı, bebeklerde görüldüğünde hem ebeveynlerin, hem de bebeklerin daha zor zamanlar geçirmesine neden olur. Ayrıca bebeklerde pamukçuk rahatsızlığının benzer belirtileri gösteren ve virüs nedeniyle meydana gelen uçuklarla karıştırılmaması büyük önem taşır. Virüs kaynaklı uçuklar da pamukçuk ile aynı bölgelerde çıkar. Ancak her iki rahatsızlığın da teşhis edilmesi ve buna uygun olarak tedavi edilmesi gerekir.


Pamukçuk hakkında soru işareti kalmıyacak en kapsamlı çalışmayı yaptık. Sonuç olarak en etkili ve bilinmesi gereken bilgileri yazımıda topladık.

Okuma süresi 10-15 dakika. 1500 Kelime.

Mutlaka hepsini okuyunuz çoçuklarınızı koruyunuz.


Bebeklerde 7 Pamukçuk Belirtileri  – Pamukçuk Deyip Geçmeyim -Tedavisi>

Birçok bebekte sıklıkla karşılaşılan pamukçuk, çoğu kez ebeveynler tarafından geç fark edildiği için geç tedavi edilmektedir. Bu nedenle hastalığın belirtilerini bilmek ve fark eder etmez bir çocuk doktoruna gitmek bebeklerin daha kolay iyileşmesini sağlar. Bebeklerde pamukçuk hastalığının en yaygın belirtilerini aşağıda bulabilirsiniz.

 • Bebeklerin daha çok ağız içinde çıkan pamukçuk bazen 2 cm civarında, bazen ise daha küçük boyutlarda oluşabilir. Pamukçuk çıkacak olan bölgede yanma ve karıncalanma oluşması en önemli belirtilerdendir. Bu aşamadan sonra ise hastalığın çıkacağı bölge bir gün içerisinde şişer ve patlar.
 • Pamukçuk belirtileri ile ilgili bir diğer önemli bilgi ise patlamanın gerçekleşmesinden sonra ile ilgilidir. Pamukçuk, kırmızı bir çerçeve içerisinde üzeri beyazımsı renk alan bir görünüm kazanır.
 • Bebeklerde sıklıkla rastlanan pamukçuk hastalığında bebeklere göre farklılık gösterse de ateş ve lenf düğümlerinin şişmesi durumları ile karşılaşılabilir.
 • Pamukçuk tek başına görülebildiği gibi, bazı bebeklerde küçük kümeler halinde de görülebilen bir rahatsızlıktır.
 • Bebeklerde pamukçuk rahatsızlığı bebekler için özellikle ilk günlerde oldukça zor geçebilir. Onların acı duymalarına neden olabilir. Ortalama olarak iki hafta içerisinde iyileşme yaşanır.
 • Normal şartlarda pamukçuk bebeklerin çok büyük bir kısmında rastlanan bir durumdur. Ancak yıl içerisinde iki ya da üçten fazla aynı durum yaşanıyor ve bebek pamukçuk oluyorsa bu konuda uzman bir doktora danışmakta fayda bulunur.

 

Bebeklerde Pamukçuğun Tam 4 Nedeni?

Yapılan araştırmalar bebeklerde pamukçuğun tam olarak neden geliştiğini ve ortaya çıktığını net olarak ortaya koymuyor. Ancak birçok hastalıkta olduğu gibi pamukçukta da bazı faktörler bebeklerin pamukçuğa yakalanma riskini arttırıyor.

 • Ağız İçi Dokusunun Zedelenmesi: Bebeklerde sıklıkla görülen pamukçuğun önemli nedenlerinden birisi ağız içi dokusunun zedelenmesi. Ağız içinin ısırılması, daha büyük yaştaki çocuklarda dişlerin sert bir şekilde fırçalanmasından dolayı ağız dokusunun tahrip olması pamukçuğa neden olabilir.
 • Düzensiz Beslenme: Yapılan araştırmalar demir eksikliği ve B12 vitamini eksikliği görülen çocuklarda pamukçuğun daha sık rastlandığını ortaya koyuyor. Bunun dışında sık aft çıkarılması, yani pamukçuk çıkarılması bebeklerin bağışıklık sistemlerinin de düzenli çalışmadığının göstergesi olabilir.
 • Alerjik Reaksiyon: Çok nadir olsa da bazı bebekler tükettikleri çeşitli gıdalardan dolayı alerji olabilir pamukçuk geçirebilirler.
 • Stres: Bebeklerin hangi durumlarda stres yaptığını bilmek çok zordur. Ama bebeğin huzursuz olduğu herhangi bir nedenden dolayı da bebeklerde pamukçuk çıkabilir.

 

Bebeklerde Pamukçuk Ağrı Yapar Mı?

Pamukçuk, hangi bölgede çıkarsa çıksın genellikle ağrılı geçer. Erişkin insanlar için bile pamukçuk sırasında yaşanan ağrı zor olsa da bebeklerde pamukçuğun oluşması bebeklerin daha acı çekmesine neden olabilir. Özellikle pamukçuğun çıktığı ilk günlerde bebekler daha fazla acı çekerler. Ancak gün geçtikçe hissedilen ağrı azalır. Ortalama olarak iki hafta süre sonunda ağrı tamamen kaybolur.


Etkili Pamukçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde yapılabilecek olan birkaç uygulama ile de hastalığın tedavi edilmesi sağlanabilir. Pamukçuk hastalığının tedavisi için uzman doktorlar hastalara mantar önleme özelliği olan ilaçlar önerir ve virüsün ortadan kalkmasını amaçlarlar. Bazı durumlarda bebekler annelerini emmeye devam ettiği için bebek ile birlikte annenin de tedavi edilmesi gerekebilir.

Tedavi için ayrıca eczanelerden rahatlıkla Karbamit Peroksit alınabilir. Bebeklerde pamukçuğun oluştuğu alana sürülerek bölgenin rahatlaması sağlanabilir. Ancak doktor tarafından verilen ilaçları kullanmadan önce mutlaka ilgili bölgenin nemini temizlemek lazım. Sonrasında dikkatli bir şekilde ilacı bölgeye uygulamak gerekir. Elbette bu tür ilaçları kullandıktan sonra yaklaşık yarım saat kadar bebeklerin beslenmesine ara vermek gerektiğini de belirtelim.


 

Evde Uygulanabilecek Etkili 4 Bitkisel Tedaviler Ve Yöntemler

Bebeklerde pamukçuk tedavisi için evde yapılabilecek bazı uygulamalar da bulunur. Gün içerisinde birkaç kez ağız bölgesinin çalkalanması ile pamukçuğun tedavi edilmesi sağlanır. Ancak evde hazırlanacak olan bu karışımların yutulmaması gerektiğini ve dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini unutmayın. Eğer bebeğinizin karışımı yutmayacağından emin değilseniz, riske girmemek için bu yöntemi kullanmaktan vazgeçebilirsiniz.

Size sunduğumuz ve etkisni göreceğiniz 4 bitkisel tedavi yöntemleri:

 1. Siyah çay: İçerisinde önemli bir madde olan tanen barındıran siyah çay da aft tedavisinde kullanılabilen doğal ürünlerden birisidir. Pamukçuk olan bölgeye hafif nemli olan siyah çay poşetini koyarak pamukçuğun hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu sürenin iyi ayarlanması gerekir, çay poşetinin uzun süre pamukçuk olan bölgede bekletilmesi doğru değildir.
 2. Karbonat: Pamukçuk tedavisi için çok uzun yıllardan bu yana kullanılan ve en eski tedavilerden birisi karbonat tedavisidir. Bir miktar suya 1 çay kaşığı tuz ve karbonat atılması ve karıştırılması sonucunda karışım hazırlanabilir. Bu karışımın pamukçuk üzerinde oldukça etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.
 3. Sirkeli su: Sirkeli su tedavi için direkt olarak kullanılan bir karışım değildir. Ancak pamukçuk rahatsızlığının tekrarlayabilen bir hastalık olmasından dolayı bebeklerin sürekli olarak kullandığı ve ağzına aldığı biberon ve emzik gibi eşyaların sirkeli su içerisinde yıkanması ve temizlenmesi gerekir.
 4. Yoğurt: Doğal yoğurdun bebeklere de birçok açıdan faydası bulunuyor. Bebeklerde pamukçuk tedavisi için ve sonrasında gelişebilecek pamukçuklara karşı önlem almak için de bebeklerin doğal yoğurt ile beslenmesi gereklidir.

 

 

Ağızda, Dudakta, Dide Ve Boğazda Çıkan Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir? Hangi İlac Kullanılır

Bebeklerin Ağzında, Dudağında, Dilinde çıkan PamukçukPamukçuk belirtileri ortaya çıktığında ve bu konuda uzman olan bir çocuk ya da diş doktoruna başvurulduğunda, uzman olan doktorlar genellikle hastalığın oluşumuna neden olan mantarın ortadan kaldırılması için ilaçlar kullanılmasını önerirler. Bu ilaçlar genellikle antibiyotik özelliği olan ilaçlardır ve ilaçların kullanılması mantarın vücuttan atılmasını sağlar. Böylece bebeklerde pamukçuk hastalığı tedavi edilir. Genellikle birçok hekim mantar oluşumunu önleyen ve tedavi edici özelliği olan Nystan türü ilaçları hastalarına reçete eder.

Bebeklerde sıklıkla görülen pamukçuk yazının başında belirttiğimiz gibi farklı bölgelerde meydana gelebilir. Ağız içi en sık görülen bölge olsa da bununla birlikte bebekten bebeğe farklılık göstererek boğaz ve dudak gibi bölgelerde de pamukçuk görülebilir. Pamukçuk tamamen mantar virüsünden dolayı gelişen bir hastalık olduğu için hangi bölgede çıkarsa çıksın yukarıda belirtilen Nystan türü ilaçlar pamukçuk tedavisi için kullanılabilir.

 

Bunun dışında bitkisel tedavi yöntemlerinden olan siyah çay ve karbonat gibi karışımlar da tüm pamukçuk tedavilerinde rahatlıkla kullanılabilir. Ancak boğazda çıkan pamukçuğa evdeki karışımların uygulanması biraz güç olduğu için doktor tarafından verilen ilaçların kullanılması daha etkili sonuçlar verir. Bu nedenle ağız içi, dil ve dudak gibi evde yapılan karışımların daha kolay uygulanabileceği alanlardaki pamukçuklara çok daha kolay bir şekilde müdahale edilebilir.

 


Buna ek olarak…

Ebeveynler Evde Pamukçuğu Nasıl Temizlemelidir ?

Bebeklerin acı çekmelerini sağlayan ve bu yüzden beslenmelerini zorlaştıran bebeklerde pamukçuk, evde ebeveynler tarafından temizlenebilir. Ancak hastalığın ilk aşamasında genellikle ağız içinde ve dilde çıkan yaralara müdahale etmemek daha iyidir. Çünkü oluşum aşamasında yapılacak müdahaleler pamukçuğun dağılmasına neden olabilir. Bu yüzden pamukçuğun çıktığı ve oluştuğu günden birkaç gün sonra evde pamukçuk temizlenebilir. Pamukçuğu temizlemenin en kolay yollarından birisi ise temiz ve steril bir tülbent kullanmaktır. Hafif nemli olan tülbent sayesinde küçük hamlelerle bebeğin ağzında ya da farklı bölgelerinde meydana gelen pamukçuk dikkatli bir şekilde temizlenebilir.

 

Pamukçuğu temizlemenin en kolay yollarından birisi ise temiz ve steril bir tülbent kullanmaktır.


Aynı şekilde…

[Önemli] Pamukçuk Oluşumu Nasıl Engellenir, Hangi Önlemler Alınmalıdır ?

Pamukçuk oluşumunu engellemek için kesin çözümler bulunmaz. Eğer vücutta mantar enfeksiyonu çıkarsa, buna bağlı olarak bebeklerde pamukçuk görülebilir ancak alınabilecek birkaç küçük önlemle pamukçuk oluşma riski minimum düzeye indirilebilir.

 • Pamukçuk oluşumunu engellemenin ya da bu konuda önlem almak için yapılabilecek en önemli şey bebeklerin ağızlarının her zaman hijyenik kalmasını sağlamaktır. Bebekler genellikle anne sütünü emdikten sonra farklı bir şey yiyip içmezler ancak yine de olabildiğince bebeklerin ağzında herhangi bir kalıntı bırakmamaya dikkat etmek gerekiyor. Daha büyük yaştaki çocukların ise beslenmelerinden sonra dişlerini fırçalamalarını sağlayarak ağızlarının hijyenik olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Diş fırçalamak elbette diş sağlığı için çok önemlidir ancak özellikle küçük yaştaki çocukların sodyum sülfat içeren diş macunlarını kullanmaları da pamukçuk olasılığını arttırır. Bu yüzden içerisinde sodyum sülfat bulunan diş macunlarından uzak durmak pamukçuk oluşumunu engellemek için alınabilecek tedbirlerden birisidir.
 • Bebeklerde pamukçuk her ne kadar erken yaşlarda meydana gelse de, bebeklerin ilerleyen yaşlarında da pamukçuk ile karşılaşılabilir. Bu yüzden mutlaka bebeklerin beslenme düzenlerine dikkat etmek gerekiyor. Sert besinlerin ve içerisinde asit bulunan besinlerden mutlaka uzak durulması gerekir.

 

birkaç küçük önlemle pamukçuk oluşma riski minimum düzeye indirilebilir…

 

 • Bebeklerin ağızlarının hijyenik olmasını sağlamak için bebeklerin kullandıkları malzemelerin de sürekli steril edilmesi pamukçuk oluşumunun önüne geçebilir. Bu yüzden bebeklerin her gün kullanmak durumunda oldukları emzik, biberon ve ağzına aldıkları oyuncakların belirli aralıklarla steril edilmesi gerekir. Bunun için sirkeli ve karbonatlı su karışımından yararlanabilirsiniz. Bu karışım içerisinde rahatlıkla bebeklerin kullandığı ürünleri temizleyebilirsiniz.
 • Yoğurt içerisindeki maddeler aft ya da bebeklerde pamukçuk oluşuma engel olacak özelliğe sahip olduğu için bebeklerin normal beslenmeye başlamasından itibaren yoğurt ile beslenmesi oldukça önemlidir. Ancak bebeklerin beslenmesi için mutlaka doğal yoğurt tercih edilmeli, hazır yoğurtların kesinlikle bebeklere verilmemesi gerekir.
 • Bebeklerde sıklıkla görülen pamukçuk tıbbi olarak olağan bir durumdur.Genellikle endişe edilecek bir durum değildir. Ancak bir yıl içerisinde sürekli olarak bebeklerde pamukçuk görülüyorsa ve bu durum bebeğin beslenmesini etkiliyorsa mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü tekrarlayan pamukçuk hastalığının altında alerjik bir reaksiyon olma olasılığı çok yüksektir. Bir yıl içinde bebeklerde ikiden fazla pamukçuk vakası görülürse uzman bir çocuk doktoruna gitmekte fayda bulunur.

Eğer pamukçuğun nedeni alerjik bir durum ise doktorun bebeğe yapacağı birkaç küçük test kesin sonuçlar verir. Alerjinin nedeni tespit edildikten sonra ise doktor bebeklerin tedavilerine daha kolay karar verir. Ve uygulanan tedavi ile birlikte bebeklerde pamukçuk oluşumu da önemli derecede engellenmiş olur.

 

Kaynkalar:
NHS UK
KidsHealth
HSE

En Çok Ilgi Gören Konular

Leave A Comment