• Apandisit agrisi

Apandisit hakkında bilinmesi gereken mutlak 7 soru 7 cevap! ve apandisit belirtileri

Apandisit ile ilgili kısa ve öz ön açıklama (mutlaka en azından bi kez okuyun hayatda kalın!)Apandisit ameliyatindan sonra kalan kucuk yara

Apandisit birçok kişinin başında gelen rahatsızlıklardan birisi olmasına rağmen insanlar arasında apandisitin önemsiz bir hastalık olduğuna dair görüşler bulunmaktadır. Ancak bu görüş son derece yanlış olmakla birlikte, apandisit son derece ciddi, hatta geç müdahale edildiği takdirde hayati tehlike yaratabilecek önemli bir rahatsızlık olduğunu söylemek mümkündür. Apandisti patlayan kişilerin kalın bağırsaklarında yaşanan takınma ve buna bağlı olarak içerisinde iltihap olan sıvının karın boşluğuna akması hastaların karın zararının iltihaplanmasına yol açabilir. Bu nedenle öncelikli olarak apandisit belirtilerinin hissedilmesi durumunda gerekli kontrollerin yapılması gerekiyor, eğer belirtileri fark etmeden apandisit patlaması yaşanırsa acilen tıbbi müdahalenin yapılması hayati önem taşır.


[Dikat] Apandisit konusunu lütfen hafife almayın cünki küçük bir ihmal sizi hayatınızdan edebilir. Bizim tavsiyemiz bu makaleyi en azından bi kez tümünü okumuş olun ve faydalı görüyorsanız sosyal medyadan paylaşın. Kim bilir belki birinin haytını kurtaracaksınız.

Toplam kelime sayısı 1479
Okuma süresi 10-15 dakika. 

İlk Bilmemiz Gereken Ön Bilgi Apandisit Nedir ?

Halk arasında sıklıkla duyduğumuz apandisit, kişilerin ciddi ağrılar çekmesine neden olan oldukça ciddi enfeksiyon hastalıklardan birisidir. Apandisit nedir sorusuna tıbben verebileceğimiz cevap ise kök bağırsağın üst kısmındaki apandisin ismi verilen kısmın iltihaplanmasıdır. Apandisit patlaması durumunda (en ciddi Apandisit belirtisidir) yapılacak olan ilk işlem zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaktır, çünkü apandisit patlamasına zamanında müdahale edilmezse hayati tehlike söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı apandisit patlaması durumunda kişilerin ilgili uzman tarafından acilen hastaneye yatırılması gerekir. Bu yüzden apandisit şüphesi olan kişilerin zaman kaybetmemesi ve hastalığın belirtilerinden bir ya da birkaçını sürekli olarak hissetmesi durumunda doktora başvurmaları gerekir.

Apandisit……kök bağırsağın üst kısmındaki apandisin ismi verilen kısmın iltihaplanmasıdır.

Apandisitin ne olduğunu öğrendikten sonra bilmemiz gereken ikinci önemli soru:

En Doğru Ve En Önemli Apandisit Belirtileri Nelerdir ?

Apandisit belirtilerinin kişiler tarafından iyi değerlendirilmesi zamanında sağlık kuruluşuna ulaşmak için oldukça önemlidir. Bu nedenle apandisit belirtileri nelerdir sorusunun cevabı hakkında bilgi sahibi olmak ve belirtilerle karşılaşıldığı zaman en yakın hastaneye başvurmak gerekir.

[Kısaltılmış özeti]

 • Karın ağrısı
 • Kalp atışının hızlanması
 • Kabızlık
 • Ateş
 • Kasıkta Ağrı
 • Kusma ve Bulantı

[Açıklamalarıyla]

 • Karın ağrısı: Apandisit belirtileri arasında en yaygın olan ve neredeyse tüm apandisit hastalarında rastlanan belirti karın bölgesinde yaşanan şiddetli karın ağrısı durumudur. Karın bölgesinde sürekli ve donuk olarak başlayan ağrı, özellikle karnın sağ tarafında daha şiddetli hissedilir. Öyle ki bu hastalıktan muzdarip olan hastalar yaşadıkları ağrı için “bıçak gibi” karnım ağrıyor, ibaresini kullanırlar. Ayrıca karın bölgesinde apandisit ile birlikte başlayan ağrı hastaların hareket etmesi ile birlikte anında artar. Bu yüzden karın bölgesinde, özellikle kalça kemiğinin bir miktar yukarısında hissedilen şiddetli ağrı olduğunda ilk olarak apandisitten şüphelenmeli ve zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.
 • Kalp atışının hızlanması: Apandisit belirtilerinden birisi de bireylerin kalp atışlarının ani olarak hızlanmasıdır. Özellikle kalp rahatsızlığı olan hastalar, apandisit rahatsızlığı ile karşılaşırsa ve karın ağrısıyla birlikte kalp atışı da hızlanırsa apandisitten şüphelenilebilir.
 • Kabızlık: Yaygın olarak birçok apandisit hastalığı ile karşılaşan kişide meydana gelen belirtilerden birisi de kabızlıktır. Karın ağrısıyla birlikte bağırsaklara yapılan baskı nedeniyle kişilerde kabızlık meydana gelir. Böylece apandisit hastalığında kişiler uzun süre tuvalete çıkamaz duruma gelirler.
 • Ateş: Apandisit belirtileri arasında son derece önemli olan belirtilerden birisi de orta seviyede devam eden ateştir. Hastalarda çok yüksek ateş olmaz ancak genellikle apandisit ile birlikte kişilerde 38 derece ateş gözükebilir. Ancak 38 derecenin daha üstünde ateş meydana gelirse apandisit ile birlikte seyreden bir komplikasyon olma olasılığı bulunmaktadır.
 • Kasıkta ağrı: Apandisit belirtilerinden birisi de kasıkta ağrı durumudur. Apandisitin çeşitli nedenlerden dolayı patlaması durumunda hastaların birçoğunda kasık ağrısı şikayeti yaşanır ve bu belirti apandisiti düşündürecek en önemli belirtiler arasındadır. Özellikle sağ kasık ağrısı apandisit patlaması durumunda şiddetli bir şekilde artar ve bu ağrı hastaların yürümesini de zorlaştırır.
 • Kusma ve Bulantı: Apandisit vakasında hastaların çoğu bulantı ve buna bağlı olarak kusma şikayeti yaşarlar. Aşırı bir kusma yoktur ancak ağrı ile birlikte mide bulantısı başlar ve buna bağlı olarak da kusma meydana gelir. Ancak tam tersi durumunda, yani mide bulantısı ve kusmadan sonra ağrı gelişiyorsa bu kez apandisitten şüphelenilmez, daha farklı hastalıkların olabilme olasılığı düşünülür.

Yukarıda yer alan belirtilerin tamamı apandisitin en önemli belirtileri arasındadır. Ancak bu belirtilerle birlikte nadir olarak karşılaşılan bazı belirtiler de bulunur. Apandisitin nadir görülen belirtileri ise aşağıdaki gibidir;

– İştahta azalma,

– Karın bölgesinin bir kısmının şişmesi,

– Kabızlık ile birlikte gaz çıkarmakta aşırı zorlanma,

– İdrarda yanma

 

Bu Kolay Yöntemlerle Apandisit Belirtileri Evde Kendiniz Nasıl Tespit Edebilirsiniz:

Apandisitin en önemli ve geç fark edilmesine neden olan handikabı ise belirtilerinin diğer rahatsızlıklarla karışabilmesidir. Çünkü özellikle karın bölgesinde çok sayıda organ olması ve bu organlardan kaynaklanan ağrılar olabileceğinden dolayı çoğu zaman apandisit ağrısı diğer ağrılarla karıştırılabilir. Ancak evde yapabileceğiniz birkaç uygulama ile apandisit belirtileri yaşanıp yaşanmadığı anlaşılabilir.

– Evde karın bölgesinde yaşanılan ağrının apandisit olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından birisi karnın hafif bir şekilde bastırılmasıdır. Karında baskı sonucu artan ağrı varsa, özellikle karının sağ kısmında baskı ile birlikte ağrı artıyorsa çok yüksek olasılıkla yaşanılan ağrı apandisit ağrısı olarak düşünülebilir.

– Apandisit belirtileri evde nasıl anlaşılır sorusuna bir başka cevap ise karın bölgesinde yaşanılan sertlik ve şişkinliğin olmasıdır. Karına baskı yapıldığında ele normalden daha sert ve şiş bir doku gelirse de apandisitten bahsetmek gerekir ve zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

– Apandisitin en temel belirtilerinden birisi yürüyüş pozisyonunda olan ağrıdır. Öyle ki apandisit patlaması durumunda dik bir şekilde yürümek neredeyse olanaksızdır. Ağrısız bir şekilde yürümekte zorluk yaşanırsa da apandisit düşünülebilir.

– Son olarak apandisit ağrısının ancak fetüs pozisyonunda hafiflediğini ve bu yüzden bu şekilde kontrol sağlanabileceğini belirtelim. Eğer bu pozisyonda ağrıda az da olsa bir hafifleme oluyorsa da aklınıza ilk olarak apandisiti getirebilirsiniz. Elbette bu ağrıların birisini yaşıyorsanız ve bu ağrılar uzun süre devam ediyorsa zaman kaybetmeden hastanın bu konuda muayene edilmesi gerektiğini belirtmemi gerekiyor.

 

Anatomie Bilgiler: Apandisit Vücudun Ne Tarafındadır?

Apandisit ağrısı genellikle birçok kişi tarafından, hatta yapılan muayeneler sonrasında bazı hekimler tarafından bile karıştırılabiliyor. Bu yüzden apandisitin belirtilerinin iyi değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca kadınlarda adet sancısı ile karıştırılma olasılığı yüksek olduğu için kadınlarda apandisit belirtileri konusunun iyi tahlil edilmesi gerekir. Bu aşamada bilinmesi gereken en önemli konu ise apandisitin ne tarafta olduğunu bilmektir. Apandisit ne tarafta derseniz öncelikli olarak apandisitin sağ kasığın üst kısmında olduğunu söylememiz gerekiyor. Apandisit, vücut içerisinde kalınbağırsakla incebağırsağın birleştiği alanın alt kısmında yer alır. Bir bakteri iltihabı olan apandisit, patladığı zaman karın içerisine yayılabilir ve bu duruma zaman kaybetmeden müdahale etmek gerekir (tekrar söylemekde fayda var! Zamamında müdahele etmezseniz ölme tehlikesi var).

 

Doktorunuz Apandisiti Nasıl Teşhis Edilir? (Bunları Yapıyorsa Bilinki Doktorunuz IYI)

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi belirtilerinin birçok rahatsızlığa benzemesinden dolayı çoğu zaman hekimler apandisit teşhisini kolay bir şekilde koyamaz. Bu yüzden apandisit belirtileri olan hastalarda ek olarak bazı test ve muayenelerin yapılması gerekir. Ancak bu şekilde net olarak apandisit teşhisi yapılabilir. Apandisitin tam olarak belirlenebilmesi için ihtiyaç duyulan şeyler aşağıdaki gibidir;

– Karın bölgesinin muayene edilmesi, hekim tarafından yapılabilecek ilk işlemdir. Bu sayede karın bölgesindeki iltihap kolaylıkla belirlenebilir.

– İdrar yolu enfeksiyonları da aynı bölgede ağrıya neden olabileceği için hastalara mutlaka idrar testi ve kültürü yapılması gerekir. Böylece idrar testinin sonucuna göre ağrısının idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olmadığı anlaşılmış ve olur ve bu durum elenmiş olur.

– Rektal muayene de apandisit teşhisi için yapılması gereken muayene şekillerinden birisidir.

– Kanda bir iltihabın olup olmadığın anlamak için ekstra kan tahlilleri istenebilir.

– Son olarak apandisitin teşhis edilmesi için CT taraması ve karın ultrasonu tetkikleri yapılabilir. Bu tetkikler sayesinde karının iç bölgesine neler olup bittiği rahatlıkla görülebilir.

 

Apandisit’e karşı önlem almak mümkünmü? 

Apandisit Engellenebilir Bir Rahatsızlık Mıdır?

Apandisit ile ilgili olarak merak edilen konulardan birisi de apandisit patlamasının engellenebilir bir durum olup olmadığıdır. Ancak ne yazık ki apandisit, bireylerin engelleyebileceği bir rahatsızlık değildir. Eğer vücuttaki apandisit patlaması yaşanıyorsa bu durumun önceden alınabilecek önlemleri bulunmamaktadır. Ancak şunu söyleyebiliriz ki, apandisit ameliyatı sonrasında alınan apandisitin vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasına engel olmaz.

Peki Apandisit Tedavisi Nasıldır? Ameliyat öncesi ve sonrası

Sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisi olan apandisit tedavisi için tek seçenek cerrahi işlemdir. Birçok hekim apandisit belirtileri olan bir hastayla karşılaştığı zaman ilk olarak cerrahi işlemi tercih eder. Hatta bazı durumlarda hekimler hastalarının apandisit şüphesinde bile, ayrıntılı tetkik ve tedaviye ihtiyaç duymadan hastaları apandisit ameliyatına alırlar. Apandisit ameliyatı için uygulanabilecek iki farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemler halk arasında açık ve kapalı ameliyat olarak bilinir.

Açık Ameliyat:
Apandisit ameliyatından önce ilk olarak hastaların vücutlarındaki biriken iltihabın alınması gerekir. Bunun için de genellikle antibiyotik özelliğine sahip olan ilaçlar kullanılır. İltihabın atıldığından emin olduktan sonra da cerrahi işlem yapılır. Bu süre genellikle bir hafta içerisinde tamamlanır. Apandisit ameliyatı için açık olarak yapılan cerrahi operasyonlarda yaklaşık olarak karın bölgesinde 10 cm civarında kesik açılır. Böylece apandisit uzman hekim tarafından kolaylıkla alınır. Genel anestezi altında yapılan bir işlem olduğu için hastalar işlem sırasında baygındırlar ve hiç bir acı hissetmezler. Ameliyat sonrasında ortalama olarak 12 saat içerisinde hastalar ayağa kalkarak yavaş yavaş yürüyebilirler. Ancak hastaların hayatlarına geri dönebilmesi ve eskisi gibi yaşamlarına devam edebilmesi için bir aylık bir sürenin geçmesi gerekebilir.

Kapalı Ameliyat:
Apandisit ameliyatı için tercih edilen bir diğer yöntem ise halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen laparaskopi yöntemi ile ameliyattır. Bu cerrahi işlem de ucunda kamera olan özel bir cihaz ile içeri girilir ve apandisit alınır. Bu yöntemin en önemli avantajı ise kesik bölgesinin çok daha küçük olması. Artı hastaların iyileşme sürelerinin çok daha kısa olmasıdır. Bu yüzden birçok hekim günümüzde apandisit ameliyatı için bu yöntemi tercih ederek cerrahi işlem yapmaktadır.

 

Apandisit Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Apandisit ameliyatı ciddi bir rahatsızlık olmasına rağmen genellikle ameliyat sonrasında hastalarda herhangi bir komplikasyon ile karşılaşılmaz. Ancak yine de hastaların apandisit ameliyatı sonrası bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Apandisit ameliyatı sonrasında hastaların ameliyat yerlerinin en az iki gün boyunca iltihap kapmaması için kapalı tutulması gerekir. Bu süre zarfında hastaların ameliyat bölgesini ıslatmaması gerekir. İki günün sonunda ise güzel bir şekilde pansuman yapılır ve arkasından hastalar banyo yapabilirler. Eğer dikişler görünür olarak atılmışsa bir hafta süre sonra ameliyat dikişlerinin alınması gerekir. Ameliyat sonrasındaki bir hafta boyunca hastaların bir süre ağır kaldırmamaları ve cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir. Beslenme konusunda ise herhangi bir kısıtlama bulunmaz ve hastalar aşırıya kaçmadığı sürece istedikleri gibi beslenebilirler.

Mutlu Son:
Toparlayacak olursak apandisit hastalığının ciddi bir rahatsızlık olduğunu, bu yüzden önemsenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden de bu konuda apandisit belirtileri çok iyi değerlendirilmeli ve zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Zamanında yapılan apandisit ameliyatı ile bireyler kısa sürede eski sağlıklarına kavuşa bilmektedir.

 

 

Kaynaklar:
Medicalnews

En Çok Ilgi Gören Konular

Leave A Comment