Çoçuklarda Ağız Kokusu Neden Olur Ve Neden Olmaması Lazım ! Dikkat ! ?

Çocuklarda ağız kokusu problemine yetişkinlerdeki ağız kokusundan daha sık rastlandığı tespit edilmiştir. Tip 2 ağız kokusu problemi olarak adlandırılan bu durum paranazal sinüslerin çocuklarda yetişkinlere oranla daha dar olmasından kaynaklanmaktadır. Yetişkinlik döneminde sinüsler genişlediğinde, bu boşluklarda meydana gelen alerjik tıkanmaların yol açmış olduğu kokular ortadan kalkmaktadır.

10-12 yaşlarından itibaren, post nazal akıntılar, sinüs doluluğu ve sık yaşanan boğaz enfeksiyonları, sinüs hacminin genişlemesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile ortadan kalkacağından çocuktaki ağız kokusu problemi de iyi bir ağız hijyeni ile ortadan kalkmaktadır. Tip 2 ağız kokusu problemi genellikle burun ve geniz kısmından gelen kokulardan kaynaklanmaktadır. Çocuklarda ağız kokusu tedavisi kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Bebeklerde ağız kokusu neden olur sorusunun bir diğer cevabı ise ağız ve solunum yollarının kuruluğudur.  Sinüs darlığı sebebiyle, nefesin burundan değil de sıklıkla ağızdan alınması sonucu, ağızda kötü koku meydana gelebilmektedir. Tükürük salgısı çocuklarda ve yetişkinlerde mikrop öldürücü amilaz enzimi ve pek çok mikrop öldürücü maddeyi barındırmaktadır. Dolayısıyla tükürük yoksunluğu, ağız içine yerleşen kükürt ve sülfür bakterileri ve diğer bakterilerin kötü koku oluşturması için uygun ortam oluşmasına sebebiyet verir.  

Sinüzit, üst solunum yollarında yabancı madde varlığı, tek taraflı burun tıkanıklığı, geniz eti büyümesi ve geniz eti iltihabı da bebeklerde ağız kokusunun sebeplerindendir.Erken yaşlarda ağız kokusu, mide ve sindirim yollarındaki parazitlerden de kaynaklanabilmektedir.

Çocuklarda sıkça rastlanan reflü hastalığının bazen hissedilir düzeyde ağız kokusuna sebebiyet verdiği tespit edilmiştir. Bebeklerde ve çocuklarda, mide ve yemek borusu arasındaki mesafe çok kısadır. Bu sebeple mide problemlerinden ve bazen de bağırsak parazitlerinden kaynaklanan ağız kokusuna da rastlanır.

Açlık tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da nefes kokusunun önemli sebepleri arasında yer almaktadır.

Bebek ve çocuklarda diyabet, ağız kokusuna sebebiyet verebilir. Diyabetli kişilerde ağız kokusu, alkollü, asitli ve aseton kokusuna benzer bir kokudur. Bu tür anormal kokularda hekime başvurulması gerekmektedir. Aynı zamanda çocuklarda sıkça antibiyotik ve ilaç kullanımı da nefes kokusuna yol açabilir.

 

Çocuklarda ve bebeklerde ağız kokusu nasıl giderilir?

Bebeklerde ağız kokusunu önlemek için sıvı tüketiminin artırılması tavsiye edilmektedir.  Biberon emzik gibi gereçlerin ağızda uzun süre kalması ağız içinde durgun bir ortam yaratıp sıvı değişimini engeller. Aynı zamanda emzik ve biberon yüzeyindeki bakteriler de ağız kokusuna neden olabilir. Bu yüzden bu gereçler her kullanımdan sonra temizlenmelidir.  Gıda tüketiminden sonra bebeğe su içirmek ağız kokusunu önlemek adına faydalıdır.

Diş çıkaran bebeklerde ağız kokusu, dişin sürdüğü bölgelerde meydana gelen iltihabi enfeksiyon ve kötü kokulu salgılardan kaynaklanır. Tıpkı yetişkinlerde 20’lik yaş dişlerinin sürmesi esnasında olduğu bebeklerde de diş eti şişmesi, diş eti yaraları, süren dişlerde çürümeler meydana gelebilir.Diş sürmesi sırasında ağız içi yaraları meydana gelebilir. Bebeğin yeni süren dişlerin bulunduğu kısımları daha az kullanıyor oluşu bu bölgelerin etrafındaki kokuya neden olan sıvıların durağan kalmasına sebep olur. Bu tür durumlar için diş hekimine başvurulmalıdır.  

Diş hekimleri çocuklara ağız hijyeni eğitiminin 2 yaşından itibaren verilmesini tavsiye etmektedir. Bu eğitim, yumuşak, çocuğun ağız anatomisi ile uyumlu olan ve yeni çıkan dişlere zarar
vermeyecek bir diş fırçası ile sağlanabilir. Bu işlem çocuk için bir oyun haline getirilerek diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Dişlerin yanı sıra dilin fırçalanması, dil üzerine yerleşen bakterilerin temizlenmesi açısından oldukça etkilidir. Diş macunu olarak florürlü diş macunları tavsiye edilse de küçük yaştaki çocuklar için hekim tavsiyesi bulunan diş macunları tercih edilmelidir. Diş hekimlerinin tavsiyesine göre çocukların günde iki kez 2 dakika boyunca dişlerini fırçalaması gerekmektedir.

Bebeklerde ağız temizliği, pratik bir şekilde anne tarafından sağlanabilir. Uzman tavsiyelerine göre, ılık su ve gazlı bez ile bebeğin alt ve üst damağı, iç yanak kısımları ve diş etleri yumuşak bir biçimde temizlenebilir. Bunun için sterilgazlı bez küçük parmağa sarılarak ılık suya batırılır. Hijyeni sağlayan kişinin tırnağı uzun olmamalı ve ağız temizliği hassas bir şekilde yapılmalıdır. Bebeğin diş etlerine fazla baskı yapılmamalıdır.

Bebeklerde kötü ağız kokusuna dil kökünde meydana gelen mantar enfeksiyonları, pamukçuk olarak bilinen durum ve sıkça karşılaşılmayan ağız tümörleri neden olabilir. Bu gibi durumlarda hekime başvurulmalıdır.

Kaynaklar:
kidshealth
babycenter
dentalresource

En Çok Ilgi Gören Konular