• dilin beyaz olmasi neyin belirtisidir

Dil Pası Nedir Ve Cözümler

Dil Üzerindeki Pas (Tabaka) Ne Anlama Gelmektedir?

Dil pası nedir? Dil üzerinde bulunan pas çoğu hastalıkların teşhisinde doktorlara yardımcı olmaktadır. Ancak dil pası halk arasında pek bir şey ifade etmemektedir. Boğazda ki kuruluk, ateşli hastalıklar, sindirim sisteminde ki anormallikler dil üzerinde beyaz tabaka oluşmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak da ağızda hoş olmayan bir tat hissedilmektedir. Dil üzerindeki tabaka dişlerle ya da fırçalarla temizlenmektedir. Fakat dil üzerindeki renk değişimi veya pas değişimi gibi anormallikler olduğu zaman mutlaka doktora gidilmelidir. Çünkü bu değişikliklerin nedeni herhangi bir enfeksiyondan kaynaklı olabilmektedir.

Dildeki Sarılık Yani Dil Pası Nasıl Oluşur?

Dilinizin üzeri bir mukoza ile kaplı ve kas tabakalarından oluşmaktadır. Dil üzerinde bulunan kabarcıklar (papillalar), besinlerin ekşi, tuzlu ve tatlı gibi duyuları almanızı sağlamaktadır.
Dil üzerinde bulunan mukoza sürekli kendini yeniler. Eğer kişi besinleri çok çiğnemeden yutarsa ya da besinleri sürekli sıvı olarak alması, yemek artıkları, ölü hücreler ve mikroorganizmalarla dil üzerinde beyaz tabaka oluşur. Bu beyaz tabaka dil üzerinde bulunur ve ağız mantarı olabilir. Sifilis, gastrit ya da ateşli bir hastalığın dile yansıması olabilir. Dil iltihaplanması ile farklıdır. Çok nadirde olsa dilde kötü huylu tümör olabilir.

Dil Pası Teşhisi Nasıl Konulur

Dil üzerinde bulunan şekil, renk ve pas değişiklikleri çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Doktorlar o değişikliklere bakarak çoğu hastalığa teşhis koyabilirler. Harita şeklinde bir yapı olabilir. Buna harita dil denilmektedir ve çoğunlukla zarar vermemektedir.
Dil üzerindeki renkler içilen içecek ve yenilen yiyeceklerin rengine göre değişebilmektedir. Bu renk değişimi kalıcı değildir. Ancak renk değişimi kalıcı ise o zaman sorun var demektir. Dil üzerinden alınan kültürle ne olduğu direk anlaşılır. Dil üzerinde ki şekil ve renk değişimi iç hastalıklardan kaynaklıysa bunun için çeşitli testler yapılmaktadır. Eğer ince bağırsakta mantar varsa bu anlaşılmayabilir. Mantar ince bağırsaklara yapışır ve kendilerini belli etmezler. Bunu anlamak için mantarlardan kaynaklanan hastalıklara bakılır.

Bilinmesi Gereken Dil Pası Türleri Ve Tedavisi

Beyaz dil pası çoğunlukla; gastroenterit, kolit, enterit, gastrit gibi bağırsak ve mide enfeksiyonlarından kaynaklanır. Bağırsaklarda ve midede çok yoğun mantar ve bakteri olduğuna işarettir. Beyaz dil pası, dil orta çizgisinin yanında ise pankreas fonksiyon bozukluklarıyla ilgilidir. Aynı şekilde tek taraflı beyaz tabaka orta kulak iltihabı olabilir. Dilin sol tarafında beyaz tabaka dalakla ilgili, sağ tarafında ki beyaz tabaka safra kesesi ve karaciğerle ilgili bir rahatsızlık anlamına gelmektedir.

Dil kökünde olan sarı tabaka da bağırsaklarda ki mantarlardan kaynaklıdır. Mantar bağırsaklarda olduğu zaman çok fazla toksin madde üretmektedirler. Böyle olunca çok gaz oluşmakta ve gaz diyaframı yukarı kaldırmaktadır. O da kalbin sıkıştırır. Buna bağlı olarak da ekstra sistol, taşikardi, aritmi gibi hastalıklar gelişmektedir. Ayrıca bağırsaklarda oluşan mantar toksin madde üretimi çok oldukça ilerde kolon kanserine çevirebilmektedir.
Eğer dilde bulunana pas tek bir tarafta ise sinirsel hastalıklarla ilgilidir. Dil üzerinde kahverengi tabaka varsa çok ciddi bir hastalık ya da bağışıklık sisteminin çok zayıflamasıyla ilgilidir.
Dil kenarlarında diş izlerinin olması çeşitli hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Dilin sol kenarındaki diş izleri dalak ve mide rahatsızlıkları ile dilin sağ kenarındaki diş izleri ise safra kesesi ve karaciğer hastalıklarıyla ilgilidir.
Dilin alt bölgesinde bulunan toplardamarların renginin mor olması birçok hastalıktan kaynaklanmaktadır. Kalpte sağ toplardamarda bir hasar varsa, basur ve varisle ilgilidir. Damarlarda olan hasarlar buradan anlaşılmaktadır.

Siyah Sarı Ve Diğer Renkli Dil Pası Nasıl Yok Edilir?

Dil pası nasıl temizlenir? Bilindiği üzere dil pası ağız kokusuna neden olmaktadır. Dil tabakasının altında mikroplar oksijensiz ortamda yaşar ve ağız kokusu oluşturmaktadır. Uzmanlar günde en az bir kere dil temizliği yapılması gerektiğini söylemektedir. Bu ağız kokularının nedeni genellikle yeterli diş ve dil bakımının yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Dil pası için hangi doktora gidilir? Bu sorunla karşılaştığınız zaman diş hekimi ya da cilt doktoruna gitmenizde fayda vardır.

Ağız kokusu, utangaçlık duygusuna, iletişim bozukluğuna neden olan, özgüveni sarsar ve sosyal hayatı etkilemektedir. Bu nedenle insanlarda stres ve içe kapanma gibi olumsuz durumlar yaşanmaktadır. Hatta bu durum evliliklerin sonlanmasına bile neden olmaktadır.


Dil pasının giderilmesinde en önemli sonucu ağız ve dil bakımı yaparak elde edebilirsiniz. Ağız kokusundan kurtulmak istiyorsanız eğer her yemekten sonra ağzınızı bol su ile gargara yapmanız gerekmektedir. Bunun haricinde yeşil çay, tarçın, maydanoz ve yoğurtta ağız kokusunu gidermektedir. Ağız kokusunun yaşanmasının en önemli nedenlerinden biri de ağzın nemli kalmamasından yani yeterli sıvı alınmamasından kaynaklanmaktadır. Bunun için mutlaka su tüketiminizi ihmal etmeyiniz. Günlük içmeniz gereken 2.5 litre suyun her şeye faydası olduğunu da unutmayınız.
Ağız kokusunu azaltmada yine diş fırçalanmasından çok dilin fırçalanması daha etkilidir. Ülkemizde doğru düzgün diş fırçalama yapılmazken dil fırçalayanların olduğunu söylemek çok zor. Bulantı refleksi olan kişiler içinde rahat kullanışı olan küçük plastik dil kazıyıcılar ve fırçalar mevcuttur. Peki, nasıl dil temizlenir? Dilinizi temizlemek için dilinizi dışarı çıkarabildiğiniz kadar çıkarın ve sonrasında dil temizleyici fırçanızı dilinizin en arka bölgesine yerleştirerek kuvvetli ve yavaşça öne doğru çekiniz. Dil temizliği açısından sigara ve alkol tüketiminin olmaması da çok önemlidir.
Dil pasının kendini temizlemek içinde bitkisel bir kür uygulayabilirsiniz. Tedav şekli doğal ve bitkisel bir tedavi içermektedir. Hemen herkesin evinde bulunan malzemelerle dil pasından kurtulmanız mümkündür. Dil pası kürü için gerekli malzemeler; 2 su bardağı su ile 1 tane küçük limonun suyudur. Peki, bu kürü nasıl hazırlayacaksınız? Bu iki malzemeye karıştırarak ağzınızı gargara yapmanız yeterlidir. Dilin üzerindeki pas temizliği bu kadar basit ve herkes tarafından malzemeler bulunabilirdir.

Dil Paslanması İçin Bitkisel Çözümler

Dil pasının bitkisel tedavisi:

 • Tuz: Dil pasının giderilmesi için en etkili çözüm tuzdur. Ağız içindeki bakterileri ölmesine olanak sağlar ve ölü hücrelerden dilinizi temizler. Özellikleri arasında antiseptik etkisi de bulunmaktadır. Dişlerinizi fırçalamadan önce diş fırçanızın üzerine bir miktar tuz ekleyebilirsiniz. Sonrasında ağzınızı bol su ile yıkayınız. İyi bir sonuç almak haftada birkaç kez bu işlemi tekrarlamanız gerekir. Ya da 1 çay bardağı sıcak suya 1 çay kaşığı tuz ekleyerek ağzınıza gargara yapabilirsiniz. Etkili sonuç alıncaya kadar günde 3 defa bu işlemi yapınız.

 

 • Probiyotikler: Ağızda ve dilde oluşan mantarların tedavisinde çok etkilidirler. Probiyotikler faydalı bakteriler içerir ve bu sayede mantar bakterilerinin ölmesini sağlamaktadırlar. Bunun için yemeklerinizde bol bol yoğurt yemeniz sizin faydanızadır. Ya da bir tatlı kaşığı kadar yoğurdu dilinizin üzerine koyunuz ve dilinizin üzerinde yoğurdu birkaç dakika kadar bekletiniz. Sonrasında ağzınızı bol ılık su ile çalkalayınız.

 

 • Bitkisel Gliserin: Dil paslanmasında en popüler bitkisel tedavilerden biridir. Aynı zamanda ağız kuruluğunda da çok etkili ve ağız kokusunu önlemektedir. Az miktar bitkisel gliserini dilinizin üzerine koyunuz. Sonrasında yumuşak kıllı diş fırçanız ile yavaşça dilinizi fırçalayınız. Ardından ağzınızı bol ılık su ile çalkalayınız. Dil pası geçene kadar her gün günde iki defa bu işlemi tekrarlayınız.

 

 • Yağlar: Yağ tedavisi özellikle aft yaralarından kurtulmanızda çok etkilidir. Mantarında önlenmesine yardımcı olmaktadır. Dil üzerinde ki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Sabahları dişinizi fırçalamadan önce 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile ağzınızı 15 dakika boyunca iyice çalkalayınız. Sonrasında bu yağı tükürünüz ve bol ılık su ile ağzınızı iyice çalkalayınız. Etkili sonuç almak için bu işlemi günde bir kez uygulayınız. Gargara yaparken yağı yutmamaya özen gösteriniz.

 

 • Hidrojen Peroksit: Dil yüzeyinde ki bakterilerin ölmesinde hidrojen peroksit çok etkili bir anti bakteriyeldir. Ayrıca, diş beyazlatmak içinde hidrojen peroksit kullanılmaktadır. Hidrojen peroksit ağız sağlığı için %3’den fazla kullanılmamalıdır. 1 ölçek hidrojen peroksit karışımını 2 ölçek su ile karıştırınız. Yumuşak kıllı diş fırçasını karışıma batırarak yavaşça dilinizi fırçalayınız. Ardından karışımı tükürüp ağzınızı bol su ile çalkalayınız. Bu uygulamayı günde 3 defa uygulayınız. Ancak hidrojen peroksiti kesinlikle yutmamalısınız.

 

 • Aloevera Suyu: Aloevera, Anti enflamatuar özelliğiyle oral problemlerin tedavisinde de çok etkilidir. Ve aynı zamanda güçlü anti bakteriyeldir. Dil pasının yanı sıra ağız kokusunu gidermek içinde kullanabilirsiniz. Birkaç dakika boyunca ağzınızı 1 yemek kaşığı aleovera suyu ile çalkalayınız. Ya da her gün 1 yemek kaşığı Aloevera suyu içebilirsiniz. Dil pası geçene kadar günde 1 kez uygulayınız.

 

 • Zerdeçal: Dil pasından için kullanılan bir diğer yöntemse zerdeçaldır. Güçlü anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır. Dil üzerinde bulunan bakterilerin büyümesini engeller. Biraz limon suyu ile yarım çay kaşığı zerdeçal tozunu karışım haline getirin ve bu karışımla dilinizi birkaç dakika boyunca fırçalayınız. Bu işlemi çözüm alıncaya kadar günde 1 kez tekrarlayınız. Ya da 1 bardak su ile yarım çay kaşığı zerdeçalı karıştırınız. Ve bu karışımı günlük 2 kez gargara yaparak tekrarlayınız.

 

 • Karbonat: Dil pası için etkili çözümlerden birisidir. Dil üzerinde oluşan ölü hücrelerin atılmasını sağlar. İçerdiği asit ile ağız pH’ını düzenler ve ağız içerisindeki asidi nötrleştirir. Bir miktar limon suyu ile az miktarda karbonatı karıştırınız. Bu karışımı yumuşak fırça ile dilinizi fırçalayınız. Sonrasında ağzınızı bol su ile çalkalayınız. Etkin sonuç elde edene kadar bu işlemi günde bir kez tekrarlayınız. Ya da 1 bardak su ile yarım çay kaşığı karbonatı karıştırarak günde birkaç defa ağzınızı gargara yapınız.

 

 • Koloidal Gümüş Suyu: Dil pası için kullanılan çözümler arasında koloidal gümüş suyu gelmektedir. Doğal antibiyotik, anti fungal ve anti bakteriyel özelliği ile hızlı iyileşme sağlamaktadır. Aynı zamanda ağzı kokusunu azaltmaktadır. Aynı miktarda koloidal gümüş suyu ile suyu karıştırınız. 5 dakika boyunca bu karışımı ağzınızda çalkalayın ve tükürün. Sonra ağzınızı bol su ile yıkayınız. Bu işlemi en az günde 2 veya 3 defa tekrarlayınız.

 

 • Neem Yaprakları: Neem bitkisi, Hint leylağı olarak da bilinmektedir. Güçlü anti bakteriyel ve güçlü anti fungal özellikleriyle mantar oluşumunu önlemeye yardımcı olmaktadır. Yine ağız içerisinde ki bakterilerin de temizlenmesini sağlamaktadır. Neem yaprakları, iyi bir kan temizleyicidir, aynı zamanda vücuttan toksin maddelerin atılmasında fayda sağlar. Dil pası için uygulanışı ise; 1 bardak suyun içerisine kurutulmuş neem yapraklarından 1 yemek kaşığı kadar ekleyiniz. Eklediğiniz suyun yarısı buharlaşana kadar kaynatınız. Soğuduktan sonra bu karışımı gargara olarak kullanabilirsiniz. Daha sonra ise ağzınızı bol su ile iyice çalkalayınız. Etkin bir çözüm almak için günde 2 defa bu işlemi tekrarlayınız.

 

 • Siyah Turp: Rendeleyiniz ve dilinizin üzerinde birkaç dakika bekletiniz. Bu işlemi yemeklerden sonra ve önce tekrarlayınız.

 

 • Kuzukulağı ve semizotu: Bu iki bitkiyi iyice eziniz ve elde ettiğiniz suyu 1 tatlı kaşığı şeker ile karıştırınız. Daha sonra bu karışımla ağzı ve dilinizin içini ovunuz

 

Kaynaklar:
Mayoclinic
Medicinenet

 

En Çok Ilgi Gören Konular

Leave A Comment