• diş ağrısına ne iyi gelir

Diş ağrısına ne iyi gelir? (2017 güncel)

Diş ağrısına ne iyi gelir – Uzman Hekimden Kesin Ve Ani Kurtuluş Yöntemleri ! (2017)

İyi bir ağız bakımı sağlanmadığı takdirde uzun vadede karşılaşabileceğiniz en önemli problemlerden bir tanesi de diş ağrısıdır. Diş çürükleri genellikle diş minesinin aşınması ve bakterilerin bu kısımlara yerleşmesi ile başlar. Aynı zamanda diş etlerinin iç kısımlarına da yerleşen bakteriler diş eti iltihaplanmasına sebep olarak ıstıraplı ağrılara sebep olabilirler.

Diş eti iltihabının bir diğer sebebi, diş kökünün açılmasıyla sinirlerin mikrop kapmasıdır.  Apseli diş yüzdeki yanak ve çene bölgesinde ağrılı şişkinlikler yaratmakla birlikte tüm yüz bölgesinin ağrımasına sebep olabilir. Apseli diş, diş çekimi ile ağızdan uzaklaştırılamadığından mutlaka antibiyotik tedavisi görülmelidir.

Çürükleri başlangıç aşamasında yemek yeme esnasında hafif ağrılara sebep olabilirler. Bu durum gıdalar içindeki asitlerin çürük kısımdaki boşluktan sinirlere ulaşması ve sinirlerin buna ağrı olarak tepki vermesinden kaynaklanır. Aynı zamanda iyice hassas hale gelmiş diş kökü, çiğneme esnasında yapılan basınçtan da olumsuz etkilenerek ağrı şeklinde tepki vermektedir.

Dişlerinizi anlık olarak fırçalamak yalnızca ilerlememiş çürüklerde işe yarayabilirken diş ağrısına kesin çözüm oluşturmaz. Sinirlerin harabiyete uğramış olması çürük dişin tedavisini gerektirecektir. Diş ağrısını yaşamamak için her 6 ayda bir ağız içi kontrolünüzü yaptırmalı ve dişlerinize iyi bakmalısınız.

Diş ağrısı problemi ile karşılaşanların en sık yaşadığı durumlardan biri eşlik eden bir mide bulantısıdır. Bu durum çürük dişten salgılanan asitlerin mideyi uyarması ile ortaya çıkar. Bunun yanı sıra çürük diş kokusu da bulantının ortaya çıkması üzerinde etkilidir.  Bu yazımızda diş ağrısına ne iyi gelir konusundan bahsedeceğiz.

 

 

Diş Ağrısını Kesen Ve Yok Eden Pratik Ve Bitkisel Yöntemler

Diş ağrısına çözüm için evde uygulayabileceğiniz çeşitli bitkisel yöntemleri değerlendirebilirsiniz. Diş ağrısı için ilaç olarak kullanabileceğiniz pek çok doğal bitki bulunuyor. Ancak bu bitkilerin diş ve diş etine doğru bir şekilde uygulanması gerekiyor. Aksi halde özellikle diş etlerinizde yanıklara sebep olabilirsiniz.

 • Karanfil: Diş ağrısı için doğal yöntemler arasında yer alan karanfili, çürük, apseli, dolgulu ve kırık dişler için tercih edebilirsiniz.  Tıbbi aromatik bitkiler grubunda yer alan karanfilin uyuşturucu etkisi bulunmakla birlikte aynı zamanda anti mikrobiyal etkisi de mevcuttur. Diş kökünü mikrobiyal aktiviteden arındırmak için tercih edilebilir.  Karanfil tanesi ezilerek ağrıyan diş üzerine yerleştirilebilir. Yaklaşık 5 dakika içerisinde ağrı kesilecektir.  Bunun için karanfil yağı da kullanılabilir.
 • Karabiber: Şiddetli diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı karabiberdedir.  karabiber tohumu, ağrıyan diş üzerine yerleştirildiğinde ağrı üzerinde etkili olmaktadır.
  Zerdeçal baharatı: Baharat halindeki zerdeçalı, az miktarda su ile hamur kıvamına getirdikten sonra diş üzerine yerleştirmeniz gerekir.
 • Soğan suyu:  Dişim ağrıyor ne yapmalıyım diyorsanız eğer soyan suyunu mutlaka denemelisiniz. Soğan suyu doğal antibiyotikleri ile mikrop üremesini azaltmaktadır. Bunun yanı sıra aynı faydayı ezilmiş sarımsaktan da bulabilirsiniz.
 • Taze nane: Sızlayan diş üzerine minik minik kıyılmış nane yapraklarını yerleştirebilirsiniz. 1-2gün suda bekletilmiş nanelerin suyunu da diş üzerine tampon yapabilirsiniz.

 

Diş Ağrısı Nasıl Geçer Evde Tedavi Yöntemleri (acil durumlarda anlık müdahale)

Diş ağrısını hemen ne keser diyorsanız, evde ilk olarak yapabileceğiniz müdahalelere bakmanızda fayda bulunmakta. Evde tedavi için yukarıda saydığımız antiseptik özellikli doğal bitkileri kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, adaçayı ve rezene gibi mikrop öldürücü antibiyotik etkisi bulunan bitki çayları ile gargara da yapabilirsiniz.

Diş ağrısına ne iyi gelir evde çözüm yöntemlerinden en önemlisi, dişleri derhal fırçalamaktır

diş etini fazla hırpalamadan, karanfil özütü içerikli bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. İlk yapabileceğiniz müdahaleler hakkındaki tariflerin devamını mutlaka dikkatli okuyunuz :

 • Tuzlu su ve sirke: Özellikle diş çekiminden sonra boşluğun mikrop kapmaması için bir doğal gargara olarak tavsiye edilen tuzlu dişi büyük oranda rahatlatmaktadır. Ağızdaki asitli ortamın nötralleştirilmesi için tuzlu su iyi bir yöntemdir. Sirkenin de mikrop öldürücü etkisi bulunmaktadır.  Bir su bardağının yarısından biraz fazlasını sirke ile doldurun ve üzerini su ile tamamlayın. Üzerine de bir ay kaşığı kadar tuz ekleyin. Bu karışımla gargara yapabilir ve bir pamuk yardımıyla dişiniz üzerine tampon yapabilirsiniz.
 • Alkol: Alkolün özellikle diş eti kısmına tatbik edilmesi ağrıyı büyük oranda hafifletse bile bu uygulama diş hekimleri tarafından tavsiye edilmemektir. Alkol diş eti üzerinde yanıklara sebep olabilir.
  İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir diyorsanız, yapacağınız ilk şey bir buz torbası hazırlamaktır.  Yüz ve boyun bölgesinde şişkinlik yaratmış olan apseli kısma, dışarıdan buz tamponu uygulanmalıdır.
 • Diş ağrısı ağrı kesici olarak, çok çeşitli ağrı kesicileri tercih edebilirsiniz. Hemen tedavi için aspirin ezilerek dişin ağrıyan kısmına yerleştirilebilir. Ancak aspirinin etken maddesi askorbik asittir ve diş etiyle teması sonucunda diş eti üzerinde yanıklara sebep olabilir. Bu yüzden uygulanacaksa bile dikkatli uygulanmalıdır. Antiseptik ağız gargaralarını da tercih edebilirsiniz.

 

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

20lik dişler, diş etine gömülü bulunduklarında kimi zaman yandaki dişin kırılmasına, diş eti iltihaplanmalarına sebep olabilirler. Bunun yanı sıra 20’lik diş kökleri zayıf olduğundan ve dişlere fırça ile ulaşılması zor olduğundan bu dişler daha çıkarken çürüyüp şiddetli ağrıya sebep olabilirler.

Dişlerin sürmesi sırasında diş etinde oluşan tahrişler nedeniyle enfeksiyon oluşma riski de büyüktür. 20’lik diş ağrısına ne iyi gelir diyorsanız yukarıda vermiş olduğumuz tüm yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ancak çürümüş 20’lik dişlerin kesin bir şekilde çekilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte diş ağrısı, bu dönemde özellikle diş etlerinin iltihaplanmaya yatkın olmasından kaynaklanan durumlar sebebiyle sık yaşanabilir. Bu durumu güvenli bir şekilde ortadan kaldıracak ağrı kesiciler mevcuttur.

Ancak gebelikte diş tedavisi genellikle ilk 3 ayda düşük tehlikesi sebebiyle, son 3 ayda da erken doğum tehlikesi sebebiyle yapılmaz. Her diş ağrısı problemi aynı sebeplerden kaynaklanmadığından gebeliğin seyrini etkilemeyecek tedaviler hekim tarafından rahatlıkla uygulanabilir.

Emziren annelerde diş ağrısında ilaç tedavisi uygulanmaz. Çünkü bu anne sütünün bileşimini değiştirir.  Diş iltihabı süte geçer mi sorusu sıkça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Apse, mikrobiyal aktiviteden kaynaklanan bir immün yanıttır. Ancak iltihap kana karışırsa anne sütüne de mikrop bulaşmış olur. Dolayısıyla emziren annelerin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bebeklerde Diş Ağrısı

Bebeklerde ağız bakımı, anne tarafından hassas bir şekilde yapılır. Serçe parmağa dolanan bir steril bezin ılık suya bandırılması ile bebeğin ağız içi güzelce temizlenebilir. Bu uygulama günde 1 defa mutlaka yapılmalıdır.

Bebeklerde süt dişleri 6. Aydan itibaren çıkmaya başlar. 12. Aya kadar diş sürmesi görülebilmektedir. Dişlerin sürmesi esnasında, diş eti iltihaplanmaları, diş etlerinde oluşan kızarıklık ve şişkinliklere sık rastlanır. Bu durum bebeğin ateşinin yükselmesine de yol açar.

Bebeklerde diş ağrısına ne iyi gelir diye soran annelere en iyi tavsiyemiz bir hekime danışmalarıdır. Bebekler için özel olarak üretilmiş ağız içi tabletleri ağzın dezenfekte edilmesi konusunda işe yarayabilir.

Özellikle dişlerin rahat sürmesini sağlayacak silikon diş kaşıyıcılar kullanılmalıdır. Bebeğin yumuşak ağız içi mukozasına zarar vermeyecek şekilde yukarıda belirtmiş olduğumuz doğal diş ağrısı tedavilerinden karanfil de uygulanabilmektedir.

Diş Teli Ağrısı Nasıl Geçer?

Hekimin tecrübe ve becerisine bağlı, diş teli takarken, değişiklik gösteren miktarda ağrılar oluşması normaldir. Peki diş teli ağrı yapar mı sorusu ortodontik tedavi düşünenlerin en çok sorduğu sorular arasında yer almaktadır.

Diş teli ağrısı ne kadar sürer? Diş telini kullanmaya başlamanızın ilk 2 haftasında ağrı yaşamanız, dişlerin bir miktar hırpalanmış olması, metal tellerin dişler ile temas ediyor olması ve aynı zamanda tellerin metal kısımlarının yumuşak yanak mukozası ile temas ediyor olmasından kaynaklanır.

Yumuşak kısımlarda yaralar oluşabilmektedir. Diş teli yaraları nasıl geçer diye düşünenlerin bu konuda endişelenmelerine sebep yoktur. Yaralar ağzınız ortodontik tedaviye alıştıktan sonra kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Bunun yanı sıra yaraları kontrol altında tutmak istiyorsanız eğer tuzlu su gargarası yapabilirsiniz.

Diş tellerinin dişlerin hareket etmesi sırasında uyguladığı baskı da tüm dişlerde şiddetli sızlamalara sebep olur. Bu durumların tümü ağız içi hijyenini iyi sağladığınızda yavaş yavaş azalacaktır. Diş teli ilk 1 ay boyunca ağzınızda yabancı bir madde varmış gibi hissettirecek ve ağrıya da neden olacaktır. Bunun geçici bir durum olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Tel tedavisinde diş ağrısı nasıl geçer konusunda tercih edebileceğiniz pek çok alternatif var. Öncelikle, dişlerinizi ve ağzınızın tümünü doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde, ortodontik tedaviye uygun malzemeler ile temizlemeniz gerekiyor.

Bunun yanı sıra tellere zarar verecek ve tedaviyi etkileyecek asitli içeceklerden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Tel tedavisine başlamadan önce tüm çürükleriniz için uygun tedavi yöntemlerini tercih edip genel ağız sağlığı muayenesinden geçmenizde de büyük fayda bulunmakta.

Diş teli ağrısı için ağrı kesici kullanmanız mümkündür. Özellikle diş ağrılarına spesifik olarak üretilmiş ilaçları eczacınıza ya da doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Dış ağrısında ne yenmeli (Görsel Acıklama)

Görseli lütfen paylaşın herkez faydalansın

Diş ağrısında sorunsuz yiyebilecek diş dostu besinler listesi:

– Bal çeşitleri

– Süt ürünleri

– Deniz ürünleri

– Yumurta

– Ceviz ve Fındık

– Elma

– Katı Sebzeler

 

 

 

 

 

 

En Çok Ilgi Gören Konular

Leave A Comment