• diş eti kanaması

Diş Eti Kanaması

 

Diş etlerindeki problemlerin en belirgin belirtisi olarak karşımıza çıkan diş eti kanaması, diş etlerinin yanı sıra vücudun diğer bölgelerindeki hastalıkların da habercisi olabilir. Sağlıklı diş etleri, diş konturüne uygun bir şekilde dişi dört bir yandan sarmalıdır. Şişmiş, iltihaplı ya da morarmış diş etleri, bu bölgede bir sağlık problemi olduğunun göstergesidir. Peki:

Diş eti kanaması neden olur ?

Gingivitis:  Bu hastalık, diş etlerinin şişmesi, çekilmesi ve fırçalama esnasında kanamaların oluşmaya başlamasıyla ortaya çıkar. Beraberinde ağız kokusu eşlik eder. İlerleyen durumlarda, dişin bağlı olduğu çene kemiğine kadar hasar oluşturabilir.

Periodontis: Diş eti çekilmelerinin ilerlemiş halinde, diş eti cep oluşturarak bu kısımda bakterileri biriktirir. Diş çürüklerinin yanı sıra çene kemiği de hasar görür. Dişler sallanmaya başlar ve diş eti iltihabı eşlik eder.  Bu problem diş kayıplarının %70’ine sebep olmaktadır.

Diş sıkma: gece uykuda ya da gün içinde alışkanlık sebebiyle diş sıkma problemi, diş etleri üzerinde fazla baskı oluşmasına ve şişmelere sebep olur.

Yanlış diş fırçama: Dişlerin sert ve kıl yapısı uygun olmayan fırçalar ile fırçalanması, diş etlerinde çekilmelere ve iltihaplara yol açar.

Diyabet: Kan şekerindeki düzensizlikler sebebiyle, diş etleri enfeksiyona açık bir hale gelir.

Bazı ilaçların kullanımı da diş eti hastalıklarına sebep olabilmektedir.  Ağız hijyenine önem verilmemesi, diş eti hastalıklarının uzun vadeli sebebidir.

Diş eti kanaması nasıl önlenebilir ? Dişlerinizi düzenli ve doğru bir şekilde fırçalamak, diş ipini doğru bir şekilde kullanmak, yumuşak kıllı diş fırçalarını tercih etmek, dişetini tahriş etmeyen diş macunları kullanmak, dişlerdeki çürükleri geç kalmadan tedavi ettirmek dikkat etmeniz gereken en temel noktalardır. Ağız gargarası gibi ağız bakım ürünleri mutlaka kullanılmalıdır.

Profesyonel diş hijyen tedavisinden sonra dişleri temizleyin diş eti kanması

Diş eti kanamasına ne iyi gelir ?

Diş eti kanaması problemi olanlar, günde bir ya da iki kez tuzlu su gargarası yapabilirler. Bunun yanı sıra, farklı diş ağız bakım ürünü markalarının tuz ekstratlı diş macunları, karanfilli diş macunları kullanılabilir.  Bir başka cevap ise büyük oranda karbonatta yatmaktadır. Karbonatın ağız ülserine yakalanma konusunda doğal bir önlem olduğu bilinmektedir. Diş macununuza bir miktar karbonat karıştırarak diş etlerinizi tedavi edebilirsiniz.

Hidrojen peroksit ve su karışımı ile ağzınızı 30 dakika boyunca çalkalamak, diş dökülmesine varan seviyedeki diş eti kanaması için tedavide yardımcıdır. Bu işlem haftada 3 kez yapılmalıdır.

Diş eti kanamasına iyi gelen bir diğer uygulama masajdır. Diş fırçası ile hafifçe yapılan masaj kan dolaşımını artırarak diş etlerinin kuvvetlenmesini sağlar. Masaj uygulaması hijyen kurallarına aykırı olduğundan el ile yapılmamalıdır.

Diş eti kokusu, diş eti iltihabının önemli bir belirtisidir. Özellikle zedelenmiş diş etlerinde geriye çekilme ve şişme ile kendini göstermektedir. Diş eti iltihabı, yeni çıkan 20 yaş dişlerinde ya da çürük dişlerde meydana gelebilmektedir. Bazen diş taşları da bu probleme yol açar. Diş kokusu oluşturan çürükler, yanlış kron kaplamalar da bu tür problemlere yol açabilmektedir.

Diş Eti Kanaması Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır | Alternativ Cözümler

Hekiminizi ziyaret ederseniz, önce tüm dişlerinizin kontrolü yapılır. Çürüklerinizin tedavisine başlanır. Gerekirse ağız içi röntgeni alınarak diş köklerinin hasar görüp görmediği araştırılabilir.

Küretaj gibi diş taşı temizleme uygulamaları sayesinde diş etlerindeki hasar geriye döndürülebilir. Küretaj işlemi ile diş ve diş eti altındaki plaklar temizlenir. Böylece dişin kök yüzeyinde iltihaplanmaya neden olan plaklar uzaklaştırılır. Bu uygulama diş eti kanaması tedavisinde genellikle yeterlidir ve hastanın düzgün bir ağız bakımı sağlamasıyla sorun tedavi edilebilir. Bu durum komplike olmayan, basit ve henüz ilerlememiş diş eti hastalıkları için söz konusudur.

Tedavinizi kendi başınıza uygulamadan önce doktorunuza danışmanızda yarar vardır.  Peki, mevcut diş eti kanaması nasıl durdurulur ?

Tuzlu su ile gargara yapmak ani kanamaları durdurur. Çünkü tuzun ozmos etkisi ile kan damarları büzülür ve kan sızıntısı büyük oranda azalır. Diş eti kanamaları genellikle aşırı miktarda ve baş edilemeyen kanamalar değildir. Karbonatlı gargara, naneli ağız gargaraları da aynı görevi görebilir. Kanama fazla ise diş etlerine soğuk kompres yapılabilir. Ancak bu dişe zarar verecek şekilde olmamalıdır.

Diş eti kanamasına bitkisel çözüm olarak kullanabileceğiniz en faydalı bitkilerden biri adaçayı. Aktardan satın aldığınız kuru adaçayı yapraklarından bir tutam kaynamış suya atın ve 5 dakika ağzı kapalı bekletin. Sonra bu su ile ağzınızı 20 dakika boyunca çalkalayın. Bu uygulamanın aynısını, nane, özellikle kekik ve tane karanfil ile de yapabilirsiniz. Bu bitkilerin tümü mikrop öldürücü etkiye sahiptir ve diş ceplerinde oluşan bakterileri etkili bir şekilde temizlerler.

Kekik yalnızca diş eti kanaması için değil diş eti çekilmesi için de mükemmel bir çözümdür. Diş etlerinin eski formunu alarak güçlenmesini, dişleri daha sıkı sarmasını sağlar. Kekik ile diş dökülmelerinin büyük oranda önüne geçilebilmektedir.

Faydalı yöntemlerin kısaca özeti ! 

 • Düzenli diş fırçalama
 • Diş ipi kullanımı
 • Anti bakteriyel ağız gargarası kullanımı
 • Doğru ağız bakım ürünlerini seçmek
 • Diş etlerine masaj yapmak
 • Bol su içmek
 • Sigara kullanımını durdurmak
 • Diş kontrolünü düzenli yaptırmak
 • Sağlıklı beslenmek
 • Alkollü ve asitli içeceklerden uzak durmak
 • Kahve ve çayı aşırı miktarda tüketmemek

Görsel içeriği açmak için altdaki seceneklerden bir tanesini seçmeniz yeterlidir (İnfographic: Diş eti kanamasının 9 nedeni)

Diş eti iltihabına ne iyi gelir ? Diş eti kanaması ve diş eti iltihapları, anti bakteriyel ürünler ile tedavi edilir. Kullanılan ağız gargaraları yüzeysel iltihabın daha kötü ilerlemesini engellese de antibiyotik tedaviye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. İltihabın diş köküne kadar ilerlemesi ve dişin sinirlerini etkiliyor olması beraberinde diş ağrısı da getirecektir. Bu durumda antibiyotik tedavisi gerekir.

Özet olarak:
Yüzeysel diş eti iltihabınız mevcutsa, diş taşları ve plaklarını temizleterek bu problemden kurtulabilir, yukarıda vermiş olduğumuz doğal çözüm yöntemlerini uygulayarak daha sağlıklı diş etlerine kavuşabilirsiniz.

 

 

En Çok Ilgi Gören Konular

Leave A Comment