• Diş-ve-Ağız-Bakımında-Yapılan-30-Hata

Diş ve Ağız Bakımında Yapılan 30 Hata ! Şaşıraçaksınız !!!

Ağız ve diş bakımında yapılan hatalar, şüphesiz ki diş macunun dişleri çizdiğinin düşünülmesi, daha etkili bir temizlik için sert kıllara sahip diş fırçalarının kullanılması olmakta. Bunun yanı sıra, diş kanamasının olumlu bir durum olduğunu düşünmek, diş çapraşıklığının doğuştan olduğu yanılgısı ve diş çürümesinin genetik faktörlerle ortaya çıktığı algısı da doğru bilinen yanlışlar arasında yer alıyor.


Doğru ağız bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, diş ağrısından kafanızı duvara vuracak duruma gelmeden önce gerekli bakım ve kontrollerinizi yaptırmak olacaktır. Yanlış diş bakımı uygulamaları ve ağrı esnasında dişe rakı basmak gibi uygulamalar geçici çözümler olmaktan öteye gidemeyecektir.

Top 30 Hatalar: “ağız ve diş bakımı konusunda yapılan 30 bilinmeyen hatalar”

 

1. Sert diş fırçası kullanımı: Diş fırçası kıllarının orta sertlikte olması, hem dişlerin aşınmasını engeller hem de diş aralarına daha kolay ulaşan yumuşak kıllar daha etkili bir temizlik sağlar.

2. Dişleri sert fırçalamak: Fırça çürüğü olarak adlandırılan temel problem, sert fırçalamadan kaynaklanan çiziklerin zamanla çürüğe dönüşmesi durumudur. Sert diş fırçalamanın zararları arasında, dişin mine tabakasının ortaya çıkması ve dişlerin daha sarı görünmesi, diş hassasiyeti gibi önem arz eden problemler yer almaktadır.

3. Diş Macunu dişleri çizer yanılgısı: Diş macunun içeriğinde bulunan yuvarlak granüllerin boyut olarak büyük olması bu probleme yol açabilir. Granülsüz diş macunları tercih edilebilir. Aynı zamanda diş macununun tek kullanımlık miktarı da mercimek tanesi kadar olmalıdır.

4. Karbonat ve tuz dişleri beyazlatır yanılgısı: Karbonat ve tuz iri tanecikli yapıya sahiptir. Bu tanecikler dişler üzerinde çizikler oluşturur ve ağız içinde biriken bakteriler bu çiziklere yerleşerek çürük oluşumuna sebep olabilir. Aynı zamanda dişlerin parlaklığını yitirmesi de bu tür bilinçsiz uygulamalardan kaynaklanır.

5. Sarı dişler daha sağlıklıdır yanılgısı: Diş renginiz dişlerinizin sağlık durumu hakkında bilgi vermemektedir.

6. Diş fırçası ve macun ıslatılarak diş fırçalama yapılmalıdır: Islanan diş fırçasının kılları sertliğini kaybetmektedir. Uzman tavsiyelerine göre dişleri, fırçayı ve macunu ıslatmadan, tükürük sıvısıyla köpürterek diş fırçalamanız en doğrusudur.

7. Diş macunu dişleri çürütür: Diş macununun ihtivasında, çürük engelleyici, mikroorganizmaları inaktive edici maddeler bulunmaktadır.

8. Çürük oluşumu kalıtsaldır: Çürük oluşumu genetik faktörlerden çok beslenme alışkanlıklarınıza, ağız hijyen kurallarına uyma durumunuza ve diş hekiminize hangi sıklıkla uğradığınıza bağlıdır.

9. Dişler kahvaltıdan önce fırçalanmalıdır: Diş fırçalama için en uygun zamanlar, kahvaltı sonrası ve yatmadan önceki zamanlardır. Dil sırtını fırçalamak, diş fırçalama ile ayrı tutulmamalı, ikisi bir arada yapılmalıdır.

10. Diş çapraşıklığı doğuştandır: Diş çapraşıklığı parmak emme, tırnak yeme gibi durumların yanı sıra, çene kemiğinin dar olması gibi sebeplerle de ortaya çıkabilir. Ancak bu problem ortodontik tedavi ile rahatça giderilebilir.

11. Diş implantı herkese uygulanmaz: Eksik dişleri çene kemiğine sabitlemek için kullanılan metal implantlar, yalnızca kalp ve şeker hastaları ve yara iyileşmesi genetik olarak sınırlı olan kişilerde kullanılmaz.

12. Protezler çamaşır suyu ile beyazlatılır: Çamaşır suyu, protezin daha kırılgan olmasına sebep olmaktadır. Bunun yerine özel protez temizleyici ürünleri kullanmak gerekmektedir.

13. Çekilen 20 yaş dişleri yerine implant yapmak gerekir: Böyle bir uygulamaya gerek yoktur.

14. Diş röntgeni çok fazla radyasyona sebep olur: Bilinenin aksine diş röntgeninin yaydığı radyasyon miktarı doğadan alınan radyasyon miktarından bile azdır.

15. Diş beyazlatma uygulaması dişleri daha fazla sarartır: Bu uygulama profesyonel bir uygulamadır. Dişlerin rengini açmak için iki farklı yöntemle uygulanabilir. Ancak bu uygulamadan hemen sonraki günlerde, kırmızı şarap, çay, kahve ve diğer koyu pigmentasyona sahip içecekler tüketilirse, diş renginde koyuya doğru bir değişim gözlenir. Ancak hekiminiz zaten sizi bu konuda bilgilendirecektir.

16. Diş taşlarını temizletmek daha fazla diş taşı oluşumunun sebebidir: Diş taşı oluşumu, yanlış beslenme ve düzensiz ağız bakımından kaynaklanır. 6 ayda bir hekim kontrolünden geçerek bu problemi basit bir uygulama ile ortadan kaldırabilirsiniz.

17. Diş taşı temizletmek, dişleri çizer: Tekniğine uygun yapılan işlem asla böyle bir duruma neden olmaz. Diş taşları, diş yüzeyinden dişe zarar vermeden uzaklaştırılabilir.

18. Diş eti kanaması iyi bir şeydir: Diş fırçalama esnasında diş eti kanaması ya diş eti çekilmesine ya da diş eti iltihabına işaret eder. Vakit kaybetmeden diş hekimine gidilmelidir. Kanama olan bölgenin fırçalanmaması ise daha şiddetli enfeksiyonları beraberinde getirebilir.

19. Süt dişlerine dolgu yapmak gereksizdir: Süt dişlerini dolgu ile tedavi etmek yerine çektirirseniz, alttan gelen dişlerde çapraşıklık olması, çene kemiğindeki gelişim bozuklukları gibi durumlara davetiye çıkartmış olursunuz.

20. Diş çekiminde kas gücü önemlidir: Dişi yerinden oynatmak ve kökünden çıkartmak, teknik prosedürler sonucu mümkün olur. Dolayısıyla tekniğe hakim olmak, kas gücünden daha önemlidir.

21. Diş çekimi esnasında kullanılan morfin bağımlılık yapar: Dişi uyuşturmak için kullanılan anestezikler, hem çok az miktarda kullanılmakta hem de bağımlılık yapıcı içeriğe sahip olmamaktadır.

22. İthal morfinler daha kalitelidir: Belli standartlara göre üretilen morfinler içerisinde oldukça kaliteli ve çekim sırasında ağrı oluşturmayan ürünler mevcuttur.

23. Ağrıyan dişe, rakı, tütün, tuz, kolonya ve aspirin koymak ağrıyı durdurur: Alkol- aspirin yanığı denilen durum, alkol içerikli maddeler sebebiyle ortaya çıkar. Bu maddelerin içeriğinde ağrı kesici etken maddeler bulunmaz. Diş tedavi edildikten sonra ağrı kesilecektir.

24. Çekilen dişin yerini kanatmak pis kanın akıtılmasını sağlar: Çekilen dişin yerini her zamankinden fazla korumanız gerekir. Bu bölge iltihap kaparsa çene kemiğinize müdahale edilebilir. Bu bölgedeki kan pıhtısı bölgenin enfeksiyondan korunmasını ve hızlıca iyileşmesini sağlar. Çekilen dişin yeriyle oynanmamalıdır.

25. Çürük dişi çektirmek en basit çözümdür: Çürük dişin tedavi edilmesi ve kurtarılması esas olandır. Konfor ve estetik açısından protez uygulamaları kendi dişinizin yerini asla tutmayacaktır.

26. Ağız kokusu çözümsüzdür ve herkeste görülür: Ağız kokusu, diş çürüğü, diş iltihabı gibi problemler başta olmak üzere, mide, bağırsak, boğaz ve sinüs yollarındaki problemlerinin habercidir. Ağız kokusunun kaynağı, tedavi ile ortadan kaldırılmalıdır.

27. Diş teli yalnızca çocuklar içindir: Ortodontik tedavi, her yaşta tercih edilebilir.

28. Hamilelik bir dişin kaybına yol açar: Gebelik ve diş kaybının birbiri ile alakası yoktur. Diş kaybı, ağız içi bakımının yeterli olmaması, tedavi edilmemiş hasta dişler ve diş etlerinin varlığı sebebiyle meydana gelir. Anne adaylarının gebelik döneminde kalsiyum alımını artırması da tavsiye edilir.

29. Hamilelikte diş eti kanaması diş etlerinden kalsiyum çekildiği için olur: Diş etlerinden kalsiyum çekilmesi mümkün değildir. Gebelikte, hormonal dengesizlikler diş etlerinde sağlık problemlerine yol açabilir. Ancak yeterli ağız bakımı ile bu problemin de önüne geçilecektir.

30. Gebelikte dişleri tedavi ettirmek bebeğe zarar verir: Dişlere yapılan tedaviye yönelik ufak müdahalelerin böyle bir probleme yol açtığı bilinmemektedir.

 

 

pişman kedi

pişman ve şişko kedi

En Çok Ilgi Gören Konular

Leave A Comment