• dişleri beyazlatmak icin fırcalayın

En iyi diş macunu hangisidir ?

Dünyanın en iyi diş macunları listesi

Ağız hijyenini sağlamak adına, diş doktorları tarafından günde en az 2 iki kez kullanımı tavsiye edilen diş macunları, son zamanlarda geliştirilen üstün içerikli formülleri ile diş sağlığını kaliteli bir şekilde koruma altına alıyor.
Yapılan araştırmalara göre, diş macunu kullanımı, içeriğinde bulunan florür sayesinde diş minesini sertleştirerek, dişleri çürümesini engelliyor. Aynı zamanda köpüren diş macunları sayesinde, dişlerin arasında kadar ulaşan anti bakteriyel hijyen maddesi, ağız içindeki tüm zararlı bakterileri öldürerek dişleri çürüklere karşı korurken ağız kokusunu da büyük oranda engelliyor.
Bu yazımızda, dünyanın en iyi diş macunu markalarından ve kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Ağız Kokusunu Önleyen En iyi Diş Macunu Markaları

Ağız kokusunu önleyen en iyi markalarından en etkili olanları Colgate ve İpana diyebiliriz.

 • Colgate:
  Colgate’in pek çok ürünü, dişler ve dil yüzeyinde bakterilere karşı 12 saat boyunca koruma sağlama özelliğine sahip olduğundan, ağzınızın uzun süre ferah kalmasını sağlıyor.
  İpana ise özellikle köpük formüllü ürünleri sayesinde dil yüzeyindeki papillalarında derinlerine kadar işleyerek etkili bir hijyen sağlıyor. Dil yüzeyinizi bu iki diş macunu markasını tercih ederek rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

 

 • İpana:
  İpana özellikle çocukluk yaşlarından itibaren koruma altına almak adına oldukça etkili ürünler ile karşımıza çıkıyor. Diş güçlendiren formülü ile çürük başlangıcını da uzun süre erteleyebilmeniz mümkün olacaktır.

Diş taşı temizliğinde etkili markalar arasında yer alan Colgate ve İpana’nın günde 2 kez kullanımı tavsiye edilmektedir. Asitli beslenme, dişleri düzenli fırçalamama sebebiyle diş yüzeyinde diş minesi benzeri oluşumlara verilen isimdir. Bu oluşumları kaliteli bir diş macunu markası tercih ederek önleyebilir hatta ortadan da kaldırabilirsiniz. Bu iki markasının dişler üzerindeki lekeleri ortadan kaldırma konusunda da etkili olduğu biliniyor.

Diş Eti Bakımı Yapan Macunu Ve Markaları

 • Parodontax:
  Ağız kokusunun en önemli sebeplerinden bir diğeri ise diş eti problemleridir. Diş etlerinde oluşan iltihap, şişkinlikler ve çeşitli problemler ağız kokusuna neden olmaktadır. Dişlerin düzenli fırçalanmaması sebebiyle diş köküne ulaşan bakterilerin diş eti iltihabına sebep olduğu bilinir.
  Bunun yanı sıra, 20’lik dişlerin sürmesi sırasında yaşanan problemler de diş etlerine doğrudan yansımaktadır. Diş eti bakımı ve tedavisi yapılmadığında, ağız kokusu kaçınılmaz olur. Bu yüzden diş doktoruna uğramanızı gereken durumları kesinlikle ihmal etmemeli ve dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalısınız.
  Tuzlu ürün olarak da adlandırabileceğimiz paradontax, diş eti bakımı için kullanılabilecek özel formüllü ürünlerden bir tanesidir. Yoğun tuzlu formülü ile diş etlerindeki mikrobiyal aktiviteyi hızlı bir şekilde aşağılara çekmektedir.
  Bunun yanı sıra şişen diş eti dokusunun toparlanması üzerinde de etkilidir. Paradontax tam olarak dünyanın en iyi doğal diş macunu kategorisinde incelenemese de klasik diş macunlarından farklı olarak çeşitli bitki özlerini içermesiyle de güvenilir bir marka olarak görülüyor.
  Diş eti kanaması, diş eti şişmesi, diş eti iltihabı gibi durumları sıkça yaşıyorsanız bu ürünü sürekli olarak tercih edebilirsiniz.

Hassas Dişlere Özel Diş Macunu Markaları

 • Sensodyne:
  Diş sağlığı konusunda sıkça karşılaştığınız problemler arasında yer alan hassas diş sorunu, diş sinirlerinin farklı sıcaklıklara aşırı hassas hale gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum özellikle üzerinde bulunan gözeneklerin geniş olması ile ilişkilendirilir.
  Bu gözeneklerin, özel olarak üretilmiş bir üründür ile doldurulması sonucunda hassas diş problemi de ortadan kalkar. Sensitive olarak bilinen bu tip ürünlerden en etkilisi, elbette ki Sensodyne olmakta.
  Hassas dişlere en iyi diş macunu Sensodyne yalnızca dişler için değil hassas diş etleri için de umut vadeden bir marka. Spesifik diş ve diş eti problemlerine yönelik olarak hazırlanmış bu markanın ürünlerini eczanelerden temin edebilmeniz mümkün olabiliyor.

Piyasada En İyi Beyazlatan Diş Macunu

 • Colgate:
  Dişler ve diş etlerindeki sağlık problemlerinin yanı sıra, kişinin estetik görünümünü büyük oranda etkileyen diş rengi, çeşitli markaları ile birkaç ton açılabilir. Özellikle gün içinde kahve, sigara ve çay tüketiminiz yoğunsa, dişler üzerinde kahverengi lekeler meydana gelebilir.
  Diş sararmasının sebebi de bu tür ürünleri sık kullanmakla ilgilidir. En iyi Beyazlatıcı macun olarak Colgate özellikle yeni ürünleri ile diş üzerinde oluşan lekeleri ortadan kaldırma konusunda oldukça başarılı. Ancak dişlerinizi hızlı bir şekilde beyazlatmaya ihtiyacınız varsa Signal White now bu konuda oldukça başarılı bir ürün.
  Anında bembeyaz dişler sloganıyla piyasaya sürülen bu ürün en başından beri sevilerek tercih ediliyor. Elbette Sensodyne gibi aynı zamanda hassas dişler için özel olarak üretilmiş bir ürünün true white ürünü ile de dişlerinizi kısa bir sürede birkaç ton daha beyaz gösterebilirsiniz. Dişin doğal renginin bembeyaz bir renk değil, hafif sarımsı beyaz bir renk olduğu bilinmektedir. Bu yüzden doğal diş renginize zarar verecek ürünler tercih etmeniz tavsiye edilmez.

Diş Macunun Zararı Var mı?

Başta dişi koruma üzerinde etkili olduğunu söylediğimiz florür ya da diğer adıyla Sodyum florür maddesi, neticede bir kimyasal olduğundan, yanlışlıkla yutma gibi durumlarda vücutta zehir etkisi yaratabilir. Özellikle flor maddesinin, çocuklarda zeka geriliği ve kansere yol açtığı bilinmektedir. Çocuklar için özel olarak üretilmiş diş macunlarının tercih edilmesi bu sebepten dolayı önemlidir.
Diş macunu zararları, özellikle anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir konu. Hamile bayanların mümkünse doğal içerikli markaların kullanmaları ya da misvak tercih etmeleri tavsiye ediliyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre diş macunları içinde anne karnındaki bebeği etkileyebilecek onlarca kimyasal var. Aynı zamanda yurt dışında yapılmış bir araştırmaya göre fazla miktarda diş macunu kullanımı diş etlerini eritiyor. Bu yüzden diş temizleyici ürünlerin kullanımının püf noktalarına da dikkat etmek gerekmekte.

Verimli Şekilde Diş Macunu Nasıl Kullanılır?

Zararlarını en aza indirmek ve dişler üzerindeki faydalı etkisi artırmak için belli püf noktalarına dikkat ederek kullanmak gerekir. Bu konuda en çok merak edilen sorulardan bir tanesi diş macunu ıslatılır mı sorusu oluyor. Bu sorunun cevabı hayır.
Uzmanlara göre mercimek büyüklüğünde kuru bir diş fırçası üzerinde yerleştirerek hiç ıslatmadan kullanmanız gerekiyor. Macunu diş yüzeyine fazla bastırmadan susuz bir şekilde köpürtmeniz gerekmekte. Diş macununun en verimli ve zararsız kullanımı bu şekilde. Temizlemenin zararlarını en aza indirmek için tercih edebileceğiniz bir diğer alternatif ise doğal içerikli diş macunları olmakta.

Sağlıklı Ve Doğal Sodyum Florürsüz Diş Macunu

Doğal diş macunu olarak piyasada rastlayabileceğiniz pek çok marka bulunmakta. Organik diş macunu ismiyle de rastlayabileceğiniz ürünlerin içerikleri çeşitli bitkilerin özütlerinden oluşuyor. Nane, karanfil gibi diş sağlığı ve ağız kokusu üzerinde etkinliği bilinen bitkilerden elde edilmiş ürünler tercih edilebilir.
Paradontax markayı tercih edilme oranının yüksek olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi ise florür içermemesi. Bu açıdan doğala en yakın marka paradontax olduğunu söyleyebilmek mümkün.
Ayrıca saydığımız dünyanın en iyi markalar ve macunlar, ağız ici sağlığının yanı sıra farklı kullanım alanları da bulunuyor. En bilinen bir diğer kullanım alanı ise cilt olmakta.

Pürüzlü ve Tahrib Olmuş Diş Macununun Cilde Faydaları

Özellikle bayanların genel bir problemi olan sivilce sorunu, diş macunu ile ortadan kaldırılabilir. Bu amaçla bu ürünü kullanmak istiyorsanız, tüm cilt üzerine yayarak değil mutlaka tek tek sivilceler üzerine sürerek uygulamalısınız.
Bu uygulama, akne tipi sivilceler için hiçbir işe yaramayacağı gibi sivilcelerinizi daha da kötü bir hale getirebilecektir. Özellikle hassas bir cildiniz varsa, uzman kontrolünde uygulanması tavsiye edilir. Yalnızca ufak cilt problemleri için bu tür yöntemler tercih edilmelidir. Macun hassas, atopik, kuru ciltlerde aşırı kuruluk ve hassasiyet meydana getirebilir. Uygulama çok az miktarda olmalıdır.
Yağlı cilt tipleri için bu tür uygulamalar yapmak daha doğru olmaktadır. Ayrıca siyah noktalar üzerinde etkili olmaktadır. Siyah noktalar üzerine yapılan uygulamadan sonra diş macunun kuruması beklenir ve kuruduktan sonra soyma işlemi yapılır.

En Çok Ilgi Gören Konular

Leave A Comment