[En son güncelleme 06.03.2017]

DİKKAT DİKKAT eğer Köpeğinizin ağzı ağır bir şekilde kokuyorsa, hayvanın ciddi bir sağlık sorunu olabilir.
Kokuyu ağır, kötü ve istenmeyen hoş olmiyan bir ağız kokusu var ise bunun nedenlerini tek tek eliyerek araştırabiliriz. Kısaca en çok görülen sebeblerden bir kac tanesi altdaki gibidir:

Dental Sorunlar:
Diş çürükleri
Diş taşı ve plakları
Gingivitis (Diş eti yangısı)

Periodontal Sorunlar:
Şeker Hastalığı (Diyabet
Köpeğin ağız çevresinde meydana gelen enfeksiyonlar
Sindirim sistemi sorunları örneğ. Sinüzit

Gıdaya bağlı sorunlar:
Dışkı yeme
Bozuk ve bayat gıda ile beslenme
Kanser

Köpeklerde Ağız Kokusu neden olur

Evcil hayvan sahiplerinin sıkça rastladığı durumlar arasında yer alan köpeklerde ağız kokusu, çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Köpeğin beslenmesi, yeme alışkanlıkları,  bakıldığı ortamın habitatına uygunluğu, egzersiz ihtiyacının karşılanması genel sağlık durumu ile ilgili yakından ilgili konulardır. Köpeğinizde ağız kokusu bulunması, genel sağlık durumundaki bir ya da birkaç parametrenin olumsuz seyrettiğinin göstergesidir.
Özellikle diş ve diş eti hastalıkları bu durumun en önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Küçük köpek türlerinde, tartar, diş eti hastalıkları daha sıkça görülmektedir. Aynı zamanda kısa kafalı köpek ırklarının, diş ve ağız içi hastalıklarına daha yatkın oldukları da bilinmektedir. Terrier ve Buldog ırkları yatkın ırklara örnek verilebilir.
Tartar ve plaklar, diş yüzeyinde bakterilerin yerleşip kolayca çoğalabileceği güvenli alanlar oluştururlar. Dolayısıyla plak ve tartar bulunan dişler, çürümeye eğilimli dişlerdir. Bunun yanı sıra, köpeklerde diş etlerinde kırmızı şerit şeklinde çizgilerin bulunması, dişeti yangısı probleminin işaretçisidir. 
Köpeklerde peridontal hastalık, yoğun tartar ve plak oluşumu sebebiyle, bakterilerin diş etlerine, dişin köküne kadar ulaşmasıdır. Bu durum yoğun ağız kokusuna, dişlerde ağrıya ve kemik kayıplarına sebebiyet verebilir. Halitosiz olarak bilinen ağız kokusu çeşitli diş ve dişeti hastalıklarının göstergesidir.
Köpeklerde diyabet hastalığı da ağız kokusuna sebep olabilir. Ağızdan gelen yoğun meyve asidi kokusu ile karakterize olan bu hastalığın dışında, sinüzit, bademcik iltihabı, alerjik rinit gibi hastalıklar köpeğinizde ağız kokusuna neden olabilir. Özefagusun genişlemesinin ağız kokusunun önemli bir nedeni olduğu bildirilmektedir.
Bazı durumlarda, ağız içi tümörleri, bademcik tümörleri, soluk borusundaki iltihaplanmalar sorunun kaynağı olabilir. Bunun yanı sıra, köpeğin beslenme alışkanlıkları sebebiyle, mide- bağırsak problemlerinden kaynaklanan ağız kokusu bulunabilir.
Köpeğin tükettiği kötü koku oluşturabilecek mamalar ya da besinler ağız kokusu oluşturabilir. Bu durum normal kabul edilip kronik hale gelmemiş olsa da bazı köpeklerde dışkı yeme alışkanlığı bulunmaktadır.

Köpeklerde dışkı yeme alışkanlığı (Coprophagia)

Coprophagia olarak bilinen dışkı yeme alışkanlığı ağız kokusuna neden olur. Dışkı yeme, ağız içinde çeşitli fungal ve viral oluşumlara sebep olabilir. Bu durum hem köpeğin sahibi hem de köpeğin yaşam kalitesi için son derece tehlikelidir. Ağız içinde mantarlaşmış dokuların tedavisi veteriner hekim tarafından yapılmalıdır.
Köpeğinizin genel sağlığının ve ağız içi sağlığının kontrolü periyodik olarak veteriner hekimler tarafından yapılmalıdır. Köpeklerde peridontal hastalıkların ve dolayısıyla da kronik ağız kokusunun tanısı, X-ışınları ile yapılan çeşitli taramalar, ağız içindeki sülfür yoğunluğunun ölçülmesi, diş hareketliliğinin kontrol edilmesi ile yapılmaktadır.

Köpeklerin Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Köpeklerde ağız kokusu aynı zamanda yavru köpeklerde ağız kokusu tedavisi, teşhis- tedavi ekseninde ilerleyen bir yöntem ile gerçekleştirilmelidir. Böyle bir durum fark edildiğinde veteriner hekime başvurularak,  öncelikli olarak ağız kokusunun sebebi ortaya konulmalıdır.
Evcil hayvanınızda ağız kokusunun ortadan kaldırılması için peridontal hastalıkların tedavisi gerekli olabilir.  Köpeğin ağzındaki tüm dişler için genel bir bakım, tartar ve plak temizliği ile birlikte parlatma işlemleri uygulanabilir.  %50 ye varan yoğun kemik ve diş eti kayıplarında, diş çekimi yapılabilir.
Diş eti hastalıklarının tedavisinde ilaç kullanımı söz konusu olabilir. Bu ilaçlar hem kötü kokuyu ortadan kaldırmaya hem de tedaviyi hızlandırmaya yönelik etken maddeleri barındırmaktadırlar.
Köpeklerde diş bakımı, düzenli diş fırçalama ile sağlanabilir. Bunun için köpekler için özel olarak üretilmiş diş macunları tercih edilmelidir. Bu tür diş macunları, köpürme yapmadığından fırçalama esnasında hem sizin hem de köpeğinizin daha konforlu olmasına ve köpeğin bu uygulamaya daha kolay alışmasını sağlar.
İnsanlar için üretilmiş diş macunlarının kedi ve köpekler için zehirli olduğu da bilinmektedir. Diş fırçası olarak kolay hareket ettirilebilen, kullanışlı ve fonksiyonel fırçalar tercih edilmelidir.

Yorkshire Terrier

Köpeklerin diş ve ağız bakımı nasıl yapılır hangi mama verilir

Köpeğin dişleri periyodik olarak fırçalanmalıdır. Bu işlem, petin ilk aylarından itibaren uygulanmaya başlanırsa, alışkanlık açısından ileriki dönemlerde zorluk çıkmayacak ve köpeğinizin dişleri yaşlılık dönemlerinde bile daha sağlıklı olacaktır. Diş ipi kullanımı da köpeklerde ağız bakımı için tavsiye edilmektedir.
Köpeklerde diş taşı ve tartar oluşumunu engelleyen aromalı mamalar mevcuttur. Klasik mamaları tercih etmek yerine köpeğinizin dişlerini koruyan bu tip mamaları tercih edebilirsiniz. Ödül bisküvileri ve bahsedilen bu tip mamalar, köpeğin dişlerinin kendiliğinden fırçalanmasını sağlarlar. Bu şekilde ek bir fırçalama işlemi yapmadan köpeğinizin dişlerinin temizlendiğinden emin olabilirsiniz.
Köpeğinizin sindirim sisteminin sağlığını korumak için beslenmesinde, toksik etki yaratabilecek gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.  Soğan ve sarımsak gibi gıdalar ve bu gıdaların aromalarını barındıran gıdalar kedi ve köpekler için uygun değildir.
Aynı zamanda baharatlı gıdalar, köpeklerde mide asidinin yükselmesine neden olarak mide kaynamasına yol açar. Mide sorunları köpeğin kusması ile sonuçlanabilir. Bu durum ağız kokusuna yol açacaktır. Bu sebeple beslenme alışkanlıklarına önem verilmeli, genel alışkanlıklar düzenlenmelidir.

Köpeğinizin günlük egzersizleri sırasında, çöp ve buna benzer gıdaları tüketmediğinden emin olmanız gerekmektedir. Özelikle dışkı yiyen köpeklerin bu tür durumlardan uzak tutulması için daha dikkatli davranılmalıdır. Bahçenin sık sık temizlenmesi, köpeğin sahibinin gözetiminde koşuya çıkartılması gibi önlemler alınabilir.
Köpeklerde nefes kokusunu engellemek için ağız antiseptikleri kullanılabilir. Nane gibi aromaları bulunan sprey şeklindeki antiseptikler veterinerden onay alınarak kullanılmalıdır.

Diş ile alkalı olan hastalıklardan gelen sorunlar…

Köpeklerde diş hastalıklarının nedenleri nelerdir?

Nedenlerin başında dişsel sorunlar gelir. Bunlar diş taşı, çürükler, diş plağı, diş eti yangısı ve periodontal problemlerdir.

  • Diş taşı: Mineralize olan diş plağını örten plaktır. Tartar olarak da bilinir. Diş etinin altında ve üstünde oluşarak periodontitisin oluşumuna neden olur.
  • Diş plağı: Diş üstünde bulunan epiteller, tükürük, yangı hücreleri ve bakterilerden oluşan tabakadır. Tabaka temizlenmediğinde diş oluğuna oksijene ihtiyacı olmayan bakteriler yerleşir ve diş etinde hasar oluşturarak Diş eti yanılgısının (gingivitis) oluşumuna neden olurlar.
  • Diş eti yanılgısı: Ağır, orta, hafif olmak üzere 3 aşamada gelişir. Plak oluşumu ile diş etinin şişmesi, kızarması ve ağrılı bir sürece girmesidir. Ağır evresinde bu belirtiler tüm diş etine yayılır. Ancak veteriner gözetiminde çözülür.
  • Periodontal problemler: Dişleri ve diş etini destekleyen dokuların iltihaplanması sürecidir. Tedavisi geciken ve ya yapılmayan diş taşı, plağı ve diş eti yanılgısı sorunlarından solayı oluşur. Köpeklerde görülen diş hastalıklarının başında gelir. Erken teşhis de veteriner gözetiminde sorun çözülebilir. Ancak ilerleyen aşamalarda kemik doku kaybına uğramış ise eski haline geri dönüşü mümkün olmaz. Bu yüzden çok dikkat gerektirir. Şeker hastalığı, köpeğin ağız çevresinde meydana gelen enfeksiyonlar ve Sinüzit gibi sindirim sistemi sorunları da periodontal problemlere yol açar.

Bir diğer neden ise gıda kaynaklı sorunlar. Dışkı yemek, bayat ve ya bozuk besinleri tüketmek ya da kanser gibi önemli hastalıklar da ağız kokusuna neden olur.

Nasıl Tedavi Edilir?
Tedavi için erken teşhis her zaman önemlidir. Diş sorunlarının en genel çözümü hastalıklı yerin temizlenmesinden geçer. Tabi ki, köpekler kendi iradeleri dışında oluşan durumlarda pek sevecen olmazlar. Bu yüzden anestezi zorunlu olarak uygulanır. Ve tedavi de “Cavitron” ismi verilen bir cihaz kullanılır.

 

Evde Köpek Diş Bakımı En Verimli Şekilde Nasıl Olur?

Köpeklerde diş hastalıkları daha çok yaşı ilerleyenlerde görülür. Genç ve sağlıklı olan bir köpekte diş hastalığı gibi sorunlar görülmez ve dişleri bembeyazdır. Gelişim dönemlerinden başlayarak, kalsiyum ve diğer mineralleri yeterli seviyede alan köpekler de oldukça nadir diş problemleri yaşanır.

Köpeğin günlük belirli saatlerde güneş ışığı alması da kalsiyum alması ile orantılı olduğundan önemlidir. Tek yönlü beslememek gerekir. Kuru mama ve dişleri koruyan prescription mamalar tercih edilir. Köpeğin kemirebileceği büyük kemiklerin verilmesi ayrıca büyük önem taşır. Çünkü çoğu uzman köpeklerin diş fırçalama şeklinin kemik kemirmek olduğunu konusunda hem fikir.

Bahsedilen tüm uygulamalara rağmen, hala dişlerde renk değişimi ve ya koku gözlemleniyor ise mutlaka veteriner desteğine gerek vardır. Çünkü diş hastalıklarına yol açan bakteriler, kalp kapakçığına neden olurlar ve beklenenden çok daha büyük sorunlar ile karşılaşılır.

 

Kaynaklar:
pets.webmd
petmd

En Çok Ilgi Gören Konular