• plt değeriniz düşük veya yüksek ise

PLT Nedir ? Riski Varmıdır ? Tehşis! Tanım! Önlem>

İnsan vücudu yaratılışı gereği belirli kalıp ve düzen içerisinde kurulmuş, herhangi aksama ya da fonksiyon farklılıklarından dolayı ortaya sağlık sorunları çıkmasına sebep olmaktadır. Gelişen teknoloji bireylerin özellikle kişisel anlamda yaşadıkları sağlık sorunlarını temel hedef alarak üzerinde yoğunlaşmaya ve çözüm bulmaya olanak sağlamaktadır. Sunulan bu tarz imkanlar doğrultusunda doğacak herhangi sorun ya da problem karşısında ön plan oluşturabilir, farklı hedefler gerçekleştirerek düzen içerisinde ilerleme sağlayabilirsiniz.

 

PLT Kan Testi Değerleri Ve Riskleri – Trombosit Düşüklüğü Veya Yüksekliği Hangi Hastalığın Belirtisidir

Trombosit kelimesinin İngilizce karşılığı olan Platelet kelimesinden türeyen isim olarak biliniyor. İçerik olarak herhangi sebebe ve neden bağlı olarak yapılan kan testi olarak adlandırılıyor. Trombosit sayımı ya da trombosit kan testi olarak da adlandırılması söz konusudur. PLT her bünyede olması gereken belirli oranda aralıklara sahiptir.

Bir başka deyişle de her litrenin milyonda biri oranında bulunması gereken değeri 150,000 ile 400,000 arasında değişkenlik göstermektedir. Belirlenen rakamların her bünyede farklılıkla göstermesi, durumun kişiden kişiye değişkenlik taşıdığının da en büyük kanıtları arasında yer alıyor.

Trombosit oranın düşük olması rastgele herhangi sebebe bağlı kalmaksızın gözlemlenen kanamalarla sonuçlanabileceği gibi, büyük hasarlı kazalarda ki kan kayıplarının yaşanması durumunu da aynı şekilde adlandırılması söz konusudur. Diğer taraftan da trombosit oranını oldukça yüksek olması da damar içerisinde ki kan akışının pıhtılaşmasına ve buna bağlı olarak zaman zaman akışın durmasına sebep olabilmektedir. Ciddi durum taşıyan bu durum zaman zaman maalesef ki ölümle sonuçlanabiliyor.

 

PLT(Trombosit) Düşüklüğü Belirtileri;

İçerik olarak trombosit durumunun 150,000 durumundan az olan kişiler için kullanılır. Trombositopeni hastalığı olarak da adlandırılan durumda kanın pıhtılaşmaya bağlı olarak zaman zaman akmaması kişilerin büyük sağlık sorunları ile karşılaşmasına sebep olabilmektedir. Eğer belirtilen sayı oranı 50,000 altına düşmesi gözlemlenirse ölümle sonuçlanma riskinin olduğu belirtilen önemli noktalar arasında yer alıyor. PLT düşüklük belirtileri arasında;

 • Kendini yorgun bitkin hissetmek,
 • Çeşitli nedenlere bağlı oluşan kesik ve yaralanmalarını kanama sürelerinin son bulmaması
 • Burnun ya da diş etlerinin belirli nedenlere bağlı olmaksızın kanamalar görülmesi
 • Herhangi vücut noktasına hafif olarak alınan darbeye bağlı aşırı miktarda morarma gözlemlenmesi
 • Deri alt tabakalarında gözlemlenen kırmızı ve mor noktacıklarını gözlemlenmesi.

Yaygın olarak yer alan noktalardır. Bu durumların gözlemlenmesi halinde doktora başvurmak ileri seviyeye taşınma noktasında engellemeye yardımcı olanaklar arasında değerlendirilebilir.

 

PLT Değeri Neden Düşer?

PLT, Trombosit değerlerinin zamansız olarak belirli ya da belirsiz yıkıma uğraması durumunda, kan hacminin attırılması durumunda, kan değerlerinde gözlemlenen üretime bağlı yavaşlarını gözlemlenmesi düşüklük yaşama sorununa yol açmaktadır. Durumun özel hastalar ya da farklı durumlara bağlı olarak farklı kişilerde gözlemlenme sağlaması da söz konusu olabilmektedir.
PLT Düşme Nedenleri;
Kandaki PLT değerinin düşme gözlemlenmesi durumunda kan değerleri içerisinde kanser hücrelerinin çoğalmasına sebep olarak kişilerde lösemi ya da kemik iliği kanseri hastalıklarını gözlemlemek söz konusu olabilmektedir.

Düşük PLT gözlemlenen kişilerde lupus adı verilen ciddi boyuttaki hastalıklarında gözlemlenmesi söz konusu olabilmektedir.

Kronik olarak mide ülserine sahip olan hasta bünyelerde ya da düzenli kanamalara sebep gösterilen hastalıklı bünyelerde de PLT düşüklüğü gözlemlenebilir.

Kanser hastalarının tedavi sürecinde dahil oldukları kemoterapi ya da radyasyon gibi durumlara fazla maruz kalan kişilerde de kan değerlerinde düşüklük gözlemlenirler.

Böbrek hastalıklarının bazılarında gözlemlenen ince detaylar da hastalarda PLT değerlerinde düşüklük gözlemlenmesine sebep olur.

 • Çok fazla alkol tüketen bünyelerde,
 • B12 vitaminin eksik olması durumunda
 • Dalak büyümesi
 • Sara hastalarını kullandığı ilaçlar ( heparin, kükürt içerikli antibiyotikler, digoxin)
 • Hamilelik süresinde artan kan akışına bağlı PLT düşüklüğünün gözlemlemek

Hepatit C ve HIV gibi virüse bağlı enfeksiyonların yaşanması durumunda PLT değerlerinde düşmelere yaşanması yüksek olasılık taşıyan etkenler arasında yer alır.

 

Düşüklüğe Bağlı Ortaya Çıkan Sorunlar;

PLT değerinde ki düşüklük sonucunda;
Hamilelik durumunda doğumun risk içermesine sebep olur,
Düşüklük oranının sayıca 10,000 altında olması beyin kanamasına yol açabilir
Regl gibi kanama dönemlerinde kan seviyelerinin her zaman üst sınırda olması gözlemlenen riskler arasında yer alır.

Düşüklük oranının sayıca 10,000 altında olması beyin kanamasına yol açabilir

PLT(Trombosit) Düşüklüğü Tedavileri;

Kanama süresinde ortaya çıkan sorunların engellenmesi ilk alınması gereken önlemler arasındadır.
Kanamaya yol açan aktivitelerden uzak durulmalıdır.
Diş İpi kullanılmamalı
Regl döneminde tampon yerine ped kullanılmalı
Burunda olan kanamaları engellemek adına sümkürmemek
Tuvalet ihtiyaçlarında ıkınmamaya özen göstermek tedavi sürecinde izlenmesi gereken adımlar arasında yer alır.

 

PLT(Trombosit) Yüksekliği Belirtileri;

Vücudun çok fazla trombosit ürettiği anlamına gelen bu durumda sayını 400,000 den fazla olması durumunu ifade eden terim olarak bilinir. Trombositoz hastalığı olarak da adlandırılması söz konusudur. Bu durumun yaşanması sırasında gözlemlenen belirtiler arasında;

 • Gut hastalığı
 • El ve ayaklarda meydana gelen hissizlik durumu
 • Baş dönmesi
 • Baş ve göğüslerde meydana gelen ağrılar
 • Görüş görüntülerinde geçici olarak gözlemlenen bozukluklar

Kişilerde yaygın olarak gözlemlenen PLT yüksekliğine bağlı belirtiler arasında yer almaktadır.

 

PLT(Trombosit) Yüksekliği Neden Olur?

PLT değerinde ki yükseklik oranı genellikle kemik iliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak bu durum her yükselme sorununu ifade etmemektedir. Etki alanının detaylı olarak adlandırılması için de belirli testler ve aşamalardan geçilmesi gereklidir. Ancak genel olarak PLT değerinde yükselmeye sebep olan etkenler arasında;

 • Kanser
 • Eğzersiz yapmak
 • Alerjik durumlara bağlı ortaya çıkan reaksiyonlar
 • Kan kaybına uğrama
 • Kronik ya da herhangi böbrek hastalıkları
 • Enfeksiyonlar
 • Geçirilen büyük ameliyatlar
 • Kalp Krizleri
 • Kansızlık(anemi)
 • Hemolitik anemi durumunun gözlemlenmesi
 • Dalak aldırma ameliyatları

Kemik iliği rahatsızlıkları sık olarak görülen belirtiler arasında yer alır.

 

Yükselmeye Bağlı Ortaya Çıkan Sorunlar;

Kan ile beslenerek faaliyetlerine yerine getiren organların pıhtılaşmaya bağlı olarak kan bulamaması, fonksiyonlarından geri kalması,

Çeşitli nedenlere bağlı geçirilen felçler

Damar içinde ki kanın pıhtı atma durumunun yüksek ihtimallere taşınma durumunun ortaya çıkması,

Tansiyon, şeker ve kolesterol hastalıklarına bağlı sorunların çoğalması ve risk taşıyan unsurların artması en büyük sorunlar arasında yer alır.

 

PLT(Trombosit) Yüksekliği Tedavileri;

Herhangi nedene bağlı olarak yükselen PLT değerinin tedavi sürecinde belirli adımlar izlenilmelidir. Bu adımların arasında;

Hidroksiüre: kansere bağlı olarak PLT düşürücü ilaç olarak kullanılmalıdır
Aspirin: PLT değerinde yükseklik yaşayan her kesimin rahatlıkla kullanabileceği tedavi süreç adımları arasında yer alır. Bu duruma hamileler de dahil olmak üzere kullanım bakımından geniş yelpaze adı altındadır.
İnterferon Alfa: etki alanı bakımından geniş olan bu ilaç tedavi süresi bakımından uzun soluklu olmanın yanı sıra, hastanın ömür boyu kullanmak durumunda olabileceği ilaçlar arasında yer alır.
Plateletferez Yöntemi; bu yöntemde hastaya damar yolu açılır, belirli miktarda kan alınır makineye eklenerek trombosit alanından ayrıştırılır. Ayrıştırılan kan tekrar vücut içerisine aktarılır. Çok nadir kullanım alanı mevcuttur, daha çok acil durumlarda kullanılması söz konusudur.
Kan Testlerinin Yapılması;
Herhangi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan belirtileri sonlandırmak amacı ile genel anlamda testler yapılmaktadır. Bu testler arasında kişilerin dirseklerinden kan alınır. Laboratuvara verilen kan kendi içerisinde ayrıştırarak, tüm içeriklerinden temizlenir.
Tıbbi anlamda yapılan testler de kan miktarının ve kan içerisinde bulunan değerlerinin normal olup olmadığını gözlemleyerek ve bu duruma istinaden oluşan aksilikler ve tedavi süreçlerinin başlatılmasında etken role sahip olmak hedefler arasında yer alır.
Herhangi nedene bağlı olarak kanama yaşanması trombosit oranının kan üzerindeki pıhtılaşma sağlaması gereken adımlar arasında yer alır. Düşük değerde kanama yaşayan kişilerde kanamaların olduğundan fazla olması gözlemlenirken, yüksek olan kişiler de kan akış hızını etkilemesi gözlemlenerek, kalp krizlerine kadar ilerleyen süreçlere taşınmasına sebep olabilmektedir.

 

 

Kaynaklar:
John Hopkins Medicine
Rochester Medical Center

En Çok Ilgi Gören Konular

Leave A Comment